LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lëkundjet e tërmeteve/ Sizmiologu: Situata po shkon drejt qetësisë

16 Janar 2023, 23:16, Aktualitet CNA
Lëkundjet e tërmeteve/ Sizmiologu: Situata po shkon drejt
Epiqendra e tërmeteve të fundit

Sizmologu Damiano Koxhaj ka folur mbrëmjen e sotme për tërmetet që janë regjistruar në vend pas atij të mbrëmjes së kaluar.

Koxhaj tha në emisionin e Blendi Fevziut se situata po shkon drejt normalizimit.

Ai tregoi se tërmeti i mbrëmshëm pati 35 lëkundje paralajmëruese dhe 106 pasgoditje.

“E veçanta e këtij tërmeti ishte se erdhi si një tërmet që nuk pritej. Nuk ishte shumë i gjatë. Kishte rreth 35 paragoditje, njëra prej tyre ka qenë 3.6 ballë më 14 janar rreth orës 05:00 të mëngjesit. Parashikimi nuk mund të bëhet, janë fenomene krejtësisht normale. Është problem psikologjik dhe është normale që të kesh këtë ndjenjë. Por nuk është e vërtet që pas një tërmeti pritet një më i madh. Duke u bazuar te pasgoditjet, tërmeti i djeshëm është shoqëruar nga 106 pasgoditje dhe është lokalizuar në vendin ku ka qenë vatra. Vetëm sot magnituda më e madhe ishte 3.8, kjo tregon se situata po shkon drejt qetësisë”, deklaroi sizmiologu./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga