LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lehtësime për përfitimin e vizave dhe projektet në veri/ Ambasadori britanik zbulon planet e reja për Shqipërinë

16 Janar 2023, 22:55, Aktualitet CNA

Lehtësime për përfitimin e vizave dhe projektet në veri/

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King-Smith ka dhënë një lajm të mirë për personat të cilët duan të largohen drejt Anglisë.

Ai ka thënë se Britania e Madhe po mundohet të ofrojë viza për shqiptarët pasi ka shumë profesione në Angli që po kërkojnë punonjës. 

Në një intervistë për “Top Story”, Smith tha se ofrimi i vizave po diksutohet mes dy qeverive, por synimi i tij nuk është që të largohen të rinjtë nga vendi.

Ai zbuloi se në veri po kryhet një investim i madh për të vofruar vende pune për të rinjtë dhe se ky projekt so të kap vlerën e 8.4 milionë paundeve.

Nje nga mesazhet tona është t'u themi njerëzve mos shkoni ilegalisht për në Mbretërinë e Bashkuar, shkoni në mënyrë legale. Ka opsione vizash për qytetarët. Kemi mungesa në profesione të caktuara çfarë do të thotë që kemi mundësi t’u ofrojmë shqiptarëve viza për ata që kërkojnë. Kjo është një pjesë që do të diskutohet me qeverinë shqiptare. Por, ne nuk duam që  të marrin të rinjtë shqiptarë. Ndaj  dhe kemi nisur një projekt në Veri, për të krijuar perspektiva të rej anë Kukës, Dibër për t’i dhënë të rinjve mundësi për punësim në veri. Kjo është diçka që do të bëjnë dy qeveritë në bashkëpunim me njera-tjetrën. Do t’i bëjmë thirrje bizneseve për të pqarë se çfarë mun dtë bëjnë për rritjen e këtyre aftësive. Ky është një projekt 8.4 milionë paund për 3 vite e gjysmë. Ne po mundohemi ta perforcojmë atë.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga