LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krah Ramës për 555-vjetorin e Skënderbeut/ Aurel Plasari: Nuk bën keq që na fton njëherë në 5 vjet

16 Janar 2023, 21:08, Aktualitet CNA

Krah Ramës për  555-vjetorin e Skënderbeut/ Aurel Plasari: Nuk

Studiuesi, Aurel Plasari ka reaguar pas takimit që zhvilloi kryeministri Edi Rama për përkujtimin e 555-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriot Skëndërbeut.

Ai theksoi se edhe pse nuke ka votuar kryeministrin ,fakti që ai e therret në takime të tilla njëherë në pesë vjet nuk është gjë e keqe.

 “Në përkujtimin e 555-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut, një leksion i veçantë me nxënësit më të mirë në lëndën e historisë së shkollave të mesme. Dhe, befasuese, sidomos pyetje e tyre.

Afërmendsh që nuk do të dalin nga tire 100 historianë. Në kapitalizëm edhe shkrimi i historisë reduktohet në një “treg të historisë”, si në përgjithësi “tregu i kulturës”. Dhe, fundja, si ka nevojë se përse të bëhet gjithkush historian. Por leximi i historisë, njohja e historisë u bën fort mirë mirëve që ndërton individi me realitetin, qytetari me shoqërinë që e rrethon. Leximi i historisë dhe njohja e saj ndihmon dallosh raportin shkak-pasojë të ngjarjeve, në ndikimin e tij mbi individët, më shkurt: atë individ quhet logjikë e ngjarjeve që ti duket.

“Ta kanë ulur statusin”, shkruan një koleg, ngaqë para leksioneve në auditorët universitarë dhe pasuniversitarë më pas “zbritur” në klasat e shkollave të mesme. E ka gabim. Për të gjithë që kemi profesionin bazë, atë fillim, të mësuesit nuk ka hierarki në mësimin e mësimit, dmth. në transmetimin e dijeve. Edhe në një shkollë 8-vjeare a 9-vjeçare do ta kisha nder të jepja mësim.

Madje po shtoj që mësimdhënia edhe më shumë do të ishte në një auditor me nxënësit “më të dobët” në lëndën e historisë, sipas këshillës që i dha profesorit të tij Eric Hobsbaëm-it kur ky filloi të jepte mësim në universitet:

“Njerëzit për të ju jeni këtu, - më tha se nuk janë profesorë të shkëlqyer si puna juaj. Jane mesatare mesatare, mendjet mesatare, ata qe marrin diplomen pa interes dhe me nuk jane mesatare, detyrat e tyre te ngjajne te gjitha njera me tjetra. Studentët e jashtëzakonshëm, ata, kanë për t'ia dalë që kanë për t'ia dalë dhe ju bëjnë të ndjeni kënaqësinë jeni profesor i tyre. Porse janë ato që kanë nevojë për ju”.

Që kreu i Qeverisë, edhe pse unë deri më tani nuk e kam votuar, kujtohet të ftojë një herë në pesë vjet, - si në rastin e ceremonisë për rivarrimin e eshtrave të Mid'hat-beut edhe tani për Skënder-beun, - mendoj se nuk bën keq.     

Në fond edhe një premtim për "aristokracinë arbërore" me kopertinë privizore”, shkruan në postimin e tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga