LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bushati zbulon skenarin/ Si po përdoren gjykatat për të përçarë opozitën

16 Janar 2023, 22:00, Aktualitet CNA

Bushati zbulon skenarin/ Si po përdoren gjykatat për të

Analisti Andi Bushati është shprehur se kryeministri Edi Rama po përpiqet të mbajë opozitën të përçarë dhe për këtë po i bjen në ndihmë edhe drejtësia.

Në një intervistë për gazetaren Erla Mëhilli në emisionin “Noë”, ai tha se faji që opozita është e përçarë nuk duhet të hidhet as Berishës dhe as Alibeajt, por faji i mbetet së pari regjimit që po përdorë gjykatat.

Fakti që një gjë që mund të zgjidhet për 3 ditë, nuk e zgjidhim dot për 1 vit, këtu ka një anomali që nuk shkon. Këtu është mendimi im personal, përse është krijuar kjo anomali? Anomali të tilla ekzistojnë gjithmonë në kushtet e regjimeve autokratike.

Kur pushteti politik dhe kryeministri do ta mbajnë opozitën të përçarë, edhe drejtësia i shkon nga mbrapa. Jemi në këtë situatë dhe unë nga larg, ju ftoj të mos dredhojmë që e ka fajin Berisha apo e ka fajin Alibeaj. Problemi këtu është që ne kemi një regjim që po i përdor gjykatat”, theksoi ai./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga