LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkohet gjyqtari i skandalit seksual

10 Maj 2022, 07:50, Vetingu CNA
Shkarkohet gjyqtari i skandalit seksual

Gjyqtari i Gjirokastrës, Guximtar Boçi, është shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Vettingut.

Trupa Gjykuese që ka bërë rivlerësimin e tij përbëhet nga Suela Zhegu, Brunilda Bekteshi dhe Lulzim Hamitaj.

Boçi nuk është një emër i padëgjuar në sistemin e drejtësisë.

Kujtojmë se Këshilli i Lartë i Drejtësisë vendosi unanimisht për shkarkimin e kryegjyqtarit në tetor të vitit 2016, pasi emisioni investigativ ?Stop? publikoi një videoskandal, ku Boçi kërkonte favore seksuale në këmbim të drejtësisë.

Qytetarja Rudina I. denoncoi publikisht ish-kryegjyqtarin me anë të një audio-përgjimi nga bisedat, kur ajo i kishte kërkuar ndihmë për një gjyq për çështje pronësie me ish-burrin dhe ish-vjehrrën, por Boçi i kishte kërkuar marrëdhënie intime./CNA.al

?Më puthi në zyrë?/ Gjyqtari i ?seksit? në Vetting

Lajmet e fundit nga