LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arben Bibilushi kumtesë në Kongresin e Partisë/ Si fitojmë ne plehrat

9 Prill 2022, 09:43, Satire Politike CNA

Intelektuali me famë, vizionari i paepur, simboli i ndershmërisë dhe drejtësisë, shkrimtari, politikani, gazetari, Arben Bibilushi, mbajti sot kumtesën e tij në Kongresin e Partisë, me temë: Si fitojnë ne plehrat?

Kumtesa e zotit Bibilushi mbështetej në historinë e tij politike dhe mediatike.

Shoku Bibilushi theksoi se njohja me mafjen e plehrave të bën me rroge 250 milionë. Kjo rrogë dhe kjo njohje vjen pasi merr drejtimin e një televizioni dhe fillon vë gjoba me 500 mijë euro.

Gjobat i vihen grosistëve të ilaçeve në fillim, pastaj ndërtuesve një e nga një. Kleçka ka plot, bam gjobën. Por nuk jetohet vetëm me gjoba duhen dhe investime serioze.

Një prej tyre janë plehrat. Duke bërë ortakëri dhe duke i mbrojtur publikisht fitohen dhjetra milionë euro. Emisionet e gjobave kthehen në propagandë bashkë me televizionin. Gruaja bëhet ortake dhe milionat e eurove blenë kompani private.

Nga ana tjetër përdorim pushtetin dhe shokët për grabitje pronash në bregdet, fshatarëve ju vjedhim oborret, dhe ndajmë miqësi me krimin. Kush na del përpara e vrasim, një çoban me emrin Gonë shpëtoi, por ne këmi raste suksesesh si zjarrvënie në bllok, apo rrahje ish-drejtorësh.

?Unë Arben Bibilushi, gjobaxhiu, intelektual me aromë landfilli dashuroj mbetjet dhe inceneratorët. Aty krijoj para, kam dhe një ves tjetër, kap me zor ndonjë spikerë televizioni, e bej vipe atë që ma jep e zhduk atë që sma jep. Jep plehra merr para është kjo punë?, deklaroi ai.

Fjala e shokut Bibilushi u pasua nga histori politike sesi ja kishte futur shokëve, por në fund vellai i madh Edi ja kishte ?rrasur? sa krahu.

Dhimbja ishte e madhe por e durueshme, ndaj u ngrit si një ?Ante? mbi plehra dhe dukej si një kokosh majë plehrave, pasi plehu nuk ishte bërë ende në landfill.

Me aromen e tiij karakteristike si landfill apo incenerator që djeg plehra, shoku Bibilushi e mbylli kumtesën duke theksuar se mund të ngelesh edhe si qen rrugëve pa miq e shokë, të të thonë plehrë por kjo ska rëndësi. Thelbi është si ne plehrat bëjmë para nga plehrat. Ky mision është realizuar në mënyrë të sukseshmne, dhe shembulli është shoku Arben Bibilushi, plehra më e madhe politoko-mediatike që ka njohur historia e mëmëdheut. KUMTESA VAZHDON./CNA.al

Lajmet e fundit nga