LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video-skandali/ Kur Ben Blushi kërkonte Korçën autonome

21 Mars 2022, 09:30, Denoncim CNA

Ish-deputeti i PS, ish-ministri socialist dhe ish-kreu i LIBRA-s, Ben Blushi, sot i rikthyer në ?rolin e opinionistit?, me ardhjen e Rilindjes në pushtet vetëm sa ka shtuar pasurinë e tij.

Edhe pse bëri sikur ?zihej? me kryeministrin Edi Rama, në fakt pasuria e tij në këto vite tregon se nuk është se ka pasur ?raporte të këqia? me Rilindjen.

Kjo pasi gjatë pushtetit të Rilindjes ka shtuar pasurinë e tij në mënyrë të ?çmendur?, me prona nga Dardha në Dhërmi, apo edhe ortakëri në kompani të ndryshme me pronarët e koncesionit të inceneratorëve.

Ben Blushi është ish-politikani që luajti me patriotizmin, që gënjeu me patinë LIBRA, të cilën e falimentoi vetë.

Më tej, pasi e përzunë me ?shkelma? nga politika, shkoi dhe u bë drejtor i Top Channel, ku gjatë kësaj kohe u bë ortak në të paktën tre kompani, me pronarët e një prej koncesioneve më të akuzuara në Shqipëri, atë të inceneratorëve.

Së pari është kompania e themeluar në Bullgari, EM Capital Group, ku aksionerë janë Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit.

Më pas Kompania EM Capital Group vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Lori Kafe.

Dhe një kompani e tretë është Kudo Pay, ku bashkëaksionerë janë Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe Stela Gugallja. Kjo e fundit e shpallur në kërkim, pas një hetimi të SPAK në lidhje me inceneratorin e Elbasanit.

Por, pasuria e Ben Blushit nuk ndalet. CNA.al ka raportuar në lidhje me prona nga Korça, në Dhërmi, apo edhe në Tiranë, që zotërohen nga ish-politikani Ben Blushi. (Lexo këtu)

Por, ish-politikani Ben Blushi ka nga pas edhe hije skandali. Përtej ?lojës së tij? me patriotizmin, CNA.al sjell më poshtë një video-skandal.

Në videon më poshtë, Ben Blushi kërkon shpalljen e Korçës, autonome.

Video është bërë gjatë një fjalimi të Ben Blushit në zyren e Vorio Epirit, Selanik, ku ai thekson se Korça është shumë afër Greqisë, kanë shkëmbime prej 200 vitesh dhe Korça duhet sipas tij të shpallet autonome.

Ai thekson se investitorët kryesorë në Korçë, janë grekë, dhe se ky qytet duhet të ketë taksa dhe standart jetese ndryshe nga pjesa tjetër e Shqipërisë.

Video më poshtë tregon qartë se kush është Ben Blushi. Sa i do ai Shqipërinë dhe shqiptarët./CNA.al

Ben Blushi fyen me gjuhë ordinere/ Qytetarët nuk ia lënë mangut: Mos ke ngatërruar gomarin?

Nga pronat në Dardhë, Dhërmi e Tiranë, tek ortakëritë me inceneratorët/ ?Rikthehet? politikani i dështuar 

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Lajmet e fundit nga