LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga pronat në Dardhë, Dhërmi e Tiranë, tek ortakëritë me inceneratorët/ “Rikthehet” politikani i dështuar 

17 Mars 2022, 09:46, Politikë CNA
Nga pronat në Dardhë, Dhërmi e Tiranë, tek

Ish-deputeti i PS, ish-ministri socialist dhe ish-kreu i LIBRA-s, Ben Blushi është një nga ato personazhe të jetës publike në Shqipëri, i cili ardhjen e Rilindjes në pushtet, duket se e ka pasur mjaft frytëdhënese.

Ben Blushi, ish-politikani i dështuar që u bë menaxher media, pasi e përzunë me ?shkelma? nga politika, gjatë pushtetit të Rilindjes ka shtuar pasurinë e tij në mënyrë të ?çmendur?, me prona nga Dardha në Dhërmi, apo edhe ortakëri në kompani të ndryshme me pronarët e koncesionit të inceneratorëve.

CNA.al ka treguar sesi në vitin 2015, një biznesmen i shiti një pasuri në qendër të Korçës. Një ambient tregtar, biznesi, për një vlerë vetëm 30 mijë euro, ndërkohë që vlera e tregut në atë ambient shkonte rreth 500 mijë euro. Faturat e deklaruara janë për vetëm 30 mijë euro dhe prona është në emër të vajzës së tij, N. Blushi. (Lexo këtu)

Më tej, CNA.al pas disa ankimeve nga banorët e Dardhës, ka bërë një tjetër investigim. CNA.al ka zbuluar sesi pasuria e Blushit është shtuar edhe me 250 mijë euro të tjera.(Lexo këtu)

Po ashtu CNA.al ka publikuar një dokument që tregon sesi Ben Blushi, ish-deputet i PS, ish-kreu i LIBRA, ish ministër i socialistëve, ishte bërë pronar me ½ në 6 mijë m2 truall në Dhërmi.(Lexo këtu)

Po ashtu CNA.al ka raportuar edhe për një konflikt pronësie për një pallat të ndërtuar në mes të Tiranës. (Lexo këtu)

Por, nuk ndalet me kaq.

Ben Blushi është ortak në të paktën tre kompani, me pronarët e kompanive të inceneratorëve. Ky i fundit një prej koncesioneve më të akuzuar në Shqipëri, për të cilin është vënë në pranga një ish-ministër si dhe janë shpallur në kërkim Stela Gugallja dhe Klodian Zoto.

Së pari, kujtojmë këtu kompaninë EM Capital Group, e themeluar në Bullgari, dhe ku bashkëortakë janë Klodian Zoto, me 34% të aksioneve, Mirel Mërtiri me 33% të aksioneve dhe 33% të aksioneve i ka Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit. (Lexo këtu).

Më pas është po kjo kompani, e cila vjen në Tiranë dhe për 2.2 milionë dollarë blen 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe, dhe që ?rastësisht? ka të njëjtët pronarë me Top Channel, ku Ben Blushi në atë kohë ishte drejtor. (Lexo këtu)

Më tej, CNA.al zbuloi një kompani të tretë, ku Ben Blushi del hapur me emrin e tij.

Kompania quhet KUDO PAY, dhe bashkëortakë janë Stela Gugallja, Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi.(Lexo këtu)

Pra, përtej pronave dhe pasurive të shtuara me ardhjen e Rilindjes në pushtet, Ben Blushi është ortak edhe me pronarët e një prej koncesioneve më të akuzuara.

Por, tashmë pasi ?shkëlqeu? në politikë dhe në drejtimin e Top Channel, Ben Blushi është rikthyer në rolin e ?opinionistit?.

Tashmë prej ditësh, Ben Blushi ka filluar të japë mend për luftën në Ukrainë, apo dhe çështje të tjera, nëpërmjet postimeve në rrjetet sociale.

Në fakt para se të flasë për luftën apo Ukrainën, Ben Blushi do të ishte më mirë të sqaronte ortakërinë e tij me pronarët e një prej koncesioneve më të akuzuara, i cili do t?iu kushtojë taksapaguesve shqiptarë 430 milionë euro./CNA.al

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë ?Lori Kafe?

Ekskluzive dokumenti- Ja si grabiti Ben Blushi 6 mijë m2 në Dhërmi

Fakte të reja, prova për SPAK/ Lidhjet e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit me pronarët e inceneratorëve

Ortakëritë e Ben Blushit me të kërkuarit e inceneratorëve/ SPAK përballë fakteve

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Lajmet e fundit nga