LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulet çmimi i naftës, përgjysmohet çmimi i biletave!

15 Mars 2022, 10:13, Aktualitet CNA
Ulet çmimi i naftës, përgjysmohet çmimi i biletave!

Nga Lutfi Dervishi

Taksat e karburantit do të ulen me 25 lekë për litër për tre muajt e ardhshëm – dhe tarifat e transportit publik do të përgjysmohen – ndërsa qeveria po vepron për të përballuar rritjen e çmimeve të benzinës.  Kompania më e madhe e naftës e uli menjëherë çmimin e karburantit!

Duke folur pas mbledhjes së sotme të kabinetit, kryeministri tha se pushtimi i Ukrainës ka shkaktuar një “krizë globale energjetike”

Çmimet janë rritur 13 për qind në muajin e kaluar!

“Ne jemi përballë një stuhie të keqe që po na bën qull të gjithëve,”  tha kryeministri.

Ndikimi i pushtimit rus pritet të sjellë “paqëndrueshmëri të vazhdueshme” për çmimet e karburanteve.

Kabineti qeveritar ra dakord të ulë akcizën e karburantit me 25 lekë  për litër, për 3 muaj, gjë që sipas kryeministrit do të nënkuptojë “një kursim të domethënës për çdo serbator makine që mbushet me naftë.

Gjithashtu, të gjitha tarifat e transportit publik do të përgjysmohen për tre muajt e ardhshëm.  “Shpresojmë që njerëzit të kursejnë duke përdorur më shumë transportin publik? tha kryeministri.

?Qeveria jonë  ka menduar për njerëzit që nga dita e parë e marrjes së detyrës – ajo që po bëjmë tani është dhënia e një përgjigje specifike krizës.?

Kryeministri tha  se qeveria ka  përpunuar  politika shtesë gjatë javës së kaluar dhe tani transporti publik do të jetë më  lirë dhe mbështetja e subvencionimi i automjeteve elektrike dhe hibride do të rritet.

“Kjo duhet të vazhdojë dhe unë sot po sinjalizoj se do të shihni në buxhet në muajin maj investime më të mëdha në këtë fushë përmes fondit të reagimit.”

Ministri i Financave tha se ndryshimi i akcizës së karburantit do të hyjë në fuqi nga ora 23:59 sonte dhe do të rishikohet para përfundimit të tre muajve.

“Ne nuk mund të ndikojmë në çmimin global të naftës dhe prandaj nëse duam të lehtësojmë dhimbjen në çdo pikë karburanti, duhet të shohim gjërat që mund të kontrollojmë.”

Kompania më e madhe e naftës në vend tha se do të ulte çmimin e naftës menjëherë.

Falë ndërhyrjeve të shpejta të qeverisë, qytetarët e Zelandës së Re nga sot do të ndjejnë më pak krizën e shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Lajmet e fundit nga