LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Baton Haxhiu del hapur krah Ramës/ I cilëson ‘të turpshme’ protestat e qytetarëve

14 Mars 2022, 19:38, Aktualitet CNA

Analisti Andi Bushati thotë se pretendimi i kryeministrit Edi Rama se protestat në Tiranë janë pro Rusisë, është qesharake, e dhimbshme dhe e keqe.

Sipas tij, Rama fabulën e Rusisë e ka përdorur shumë herë, që kur protestonte Basha me çadër para Kryeministrisë.

Bushati tha se e gjithë është çështje varfërie dhe jo gjeopolitike. Nga pandemia njerëzit kuptuan se në krizë janë të pambrojtur.

?Është një fabulë e një njeriu që po konsumon vetveten dhe as në mashtrime nuk është më kreativ. Po ta marrim seriozisht ka një problem. Protesta është kundër një regjimi që në 8 vjet ka mbështetur oligarkinë dhe ka varfëruar pjesën më vulnerabël?, tha Bushati.

Për Baton Haxhiun qëllimi i protestës është i drejtë, por momenti është i gabuar duke thënë se duhet të pritet që të përfundojë lufta në Ukrainë.

Sipas tij në të gjitha vendet e Evropës po protestohet në mbështetje të Ukrainës, ndërsa vetëm në Shqipëri protestohet për naftë.

?Duhet ndërgjegje. Dhimbja është fake në një moment të dhimbshëm për të të gjithë botën. Nuk është nafta esenca, është ndërgjegjja. Njerëzit që shohin rrënimin e spitaleve, të njerëzve presin momentin. Ky nuk është momenti?, tha Haxhiu.

Analisti tha se qytetarët nëse ishin të shqetësuar për korrupsionin duhet të dilnin të protestonin për inceneratorët duke e cilësuar protestën ?të turpshme?./euronews

Lajmet e fundit nga