LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Basha është kufomë politike, nuk ja vlet të flitet për të”/ Bushati: Ja si zgjidhet kriza në PD

14 Mars 2022, 20:41, Aktualitet CNA

?Basha është një kufomë politike, nuk ja vlet të flitet për të?. Kështu është shprehur analisti Andi Bushati, teksa ka folur për krizën në PD.

Në një intervistë për emisionin ?Të Paekspozuarit? me Ylli Rakipin, Bushati tha se problemin PD e ka midis dy grupimeve, ndërsa tregoi edhe mënyrën se si mund të zgjidhet.

Problemi është, Basha e ka në dorë të vetë të sillet si personazh qesharak. Ne nuk duhet ta marrim si faktor. Basha është kufomë politike sot.

Problemin PD e ka midis dy grupimeve. Një grupim që e ka mbështetur Bashën, por e ka kuptuar që nuk shkohet më pas Bashës dhe grupi Berisha. Këta të parët mund të jenë për unifikim të PD, por nuk janë me Saliun. Grupi Berisha thotë e vendos vota. Ne e dime që me votë e merr Berisha.

Kemi dhe faktor të tretë. Në këto zgjedhje humbi Basha, humbi Berisha, humbi dhe Yuri Kim, e cila u investua kokë e këmbë për Bashën.

Si zgjidhet kriza? Berisha për përgjegjësitë që ka, duhet të pranojë tërheqje. Ne nuk kemi si e justifikojmë këtë. Ikën edhe Basha. Por, Berisha që është faktori më i fortë, merr garancinë që kjo parti nuk mund të vërë më birbo ambasadash si kryetar.

Unë kam hallin si përballohet gogoli që kemi përballë, nuk kam hallin e Partisë Demokratike“, tha Bushati./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga