LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi në Ukrainë/ Kodheli: Perëndimi duhet të forcojë sanksionet ndaj Rusisë

5 Mars 2022, 18:34, Aktualitet CNA

Zëvendëspresidentja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s Mimi Kodheli ka koemntuar situatën e rëndë që është krijuar mes Rusisë dhe Ukrainës, si dhe sanksionet e ashpra që janë vendosur ndaj Moskës.

Në një intervistë televizive, Kodheli u shpreh sanksionet e Perëndimit nuk kanë dhënë efektin e duhur dhe duhet të jenë më të ashpra. Ajo shtoi se NATO është përgjigjur në unison duke iu gjendur pranë Ukrainës.

?Ka pasur viktima ka pasur të hëna, përparim të mjeteve luftarake ruse në Ukrainë dhe ka pasur nerëz që janë larguar nga vendi. Mund të ketë dri në 7 milionë fëmijë që mund të marrin statusin e refugjatit. Vendet e NATO-s po ndihmojnë Ukrainën në gjitha mëyrat e dituara dhe të paditura

Sanksionet ekonomike dhe presioi ndaj Rusisë nuk ka dhënë efektet e duhura. Këto sanksioe duhet të vahdojnë, të forcohen më tepër. Ne u jemi përgjigjur shpejt kërkesave të aleatëve?, tha Kodheli.

Deputetja e PS teksa u pyet nëse do të ketë një përshkallëzim të situatës shtoi se lufta në një mënyrë apo në një tjetër i ka prekur të gjitha shtetet.

?Kjo pyetje bëhet me të drejtë. Të gjithë janë të fokusuar me atë cfarë po ndodh atje. Sot jemi përballë një agresioni dhe të gjithë bëjnë llogaritë e veta. Lufta në një mënyrë apo tjetër na ka prekur të gjithëve?, deklaroi ajo.

Ndërsa sa i takon anëtarësimit të Kosovës në NATO, Kodheli tha:

?Ka vende të NATO-s që nuk e njohin akoma Kosovën.  Por është në një rrugëtim të pandalshëm drejt një anëtarsimi. Por sot ka disa pengesa dhe gjëraqt nuk bëhen me nje të rënë të lapsit?./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga