LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lufta në Ukrainë dhe situata në Ballkanin Perëndimor/ Escobar mesazhe të forta

5 Mars 2022, 10:58, Aktualitet CNA

I dërguari Special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka reaguar në lidhje me situatën në Ukrainë.

Escobar tha se Rusia nuk duhet të lejohet të përdorë luftën për të frenuar përparimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

?Njerëzit e Ballkanit Perëndimor e njohin shumë mirë kërdinë që shkakton konflikti. Ne nuk duhet ta lejojmë Rusinë të përdorë luftën që ka zgjedhur të bëjë për të frenuar përparimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Rusia nuk ka në mendje interesat më të mira për këto vende. Ekonomitë tuaja janë të lidhura me Evropën. Partnerët dhe investitorët tuaj më të mëdhenj të tregtisë janë në Bashkimin Evropian. Dhe e ardhmja juaj është në Evropë, si anëtarë me të drejta të plota të Bashkimit Evropian?, ka shkruar Escobar.

Sipas tij, kriza në Ukrainë të përdoret si shembull për të dyfishuar përpjekjet për të arritur një marrëveshje kompromisi mes Kosovës dhe Serbisë.

?Ka ende shumë punë për t?u bërë këtu në Ballkanin Perëndimor. Punë për integrimin ekonomik të rajonit. Punë për të gjetur një kompromis të qëndrueshëm dhe zgjidhje jetëgjata për mosmarrëveshjet e pazgjidhura. Le ta shfrytëzojmë këtë krizë për t?u siguruar që brezat e ardhshëm këtu në Ballkanin Perëndimor të jetojnë në vende të integruara plotësisht në Bashkimin Evropian, në një Evropë të plotë, të lirë dhe në paqe. Shtetet e Bashkuara duan të jenë partneri juaj në këto përpjekje. Ne duhet ta përdorim këtë shembull për të dyfishuar përpjekjet tona për të arritur një marrëveshje kompromisi midis Kosovës dhe Serbisë, dhe për të ndalur veprimet që kërcënojnë qëndrueshmërinë dhe përparimin në Bosnje-Hercegovinë?, tha ai.

Lajmet e fundit nga