LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Gra dhe fëmijë të drobitur nga lufta”/ Klodiana Lala publikon pamjet tronditëse: Po ndodh një katastrofë

5 Mars 2022, 08:02, Aktualitet CNA

Gazetarja Klodiana Lala ka publikuar një video, të një vendstrehimi të grave dhe fëmijëve, të Ukrainës, të ikur nga lufta.

Në një postim në rrjetet sociale, Lala shkruan se vendi i strehimit është në kufirin Ukrainë-Poloni, ku thekson së ka dëgjuar histori tronditëse.

Lala shkruan se aty po ndodh një katastrofë e madhe humanitare.

?Keta femije dhe gra si takova dot. Nuk me lejoi policia polake. ‘Vuajne nga trauma’ me thane. Kishin ardhur nga qytetet e bombarduara. I filmova nga dritarja. Mbase bera gabim. Gjate qendrimit dy ditor ne kufirin Ukraine-Poloni kam degjuar histori tronditese. Kam pare gra e femije te tronditur nga lufta. Te drobitur nga oret e gjata qe kishin ecur ne kembe per te mberritur ne nje strehe te sigurt. Te ikur pa asgje me vete. Te pasigurt. Me koken pas, sepse atje ne vendin e tyre kane bashkeshortet e baballaret ne frontin e luftes.

Te paushqyer e me probleme shendetesore.

Nje drame e madhe.

Njerez me sy te perhumbur

Nuk kishin me as lot.

Jane plot 1 milion emigrante qe kane hyre ne Poloni. E mijera te tjere pritet te vijne.

Isha aty per tju dhene ze. Kam raportuar, por edhe kam qare bashke me ta.

Iu kam fshire edhe lotet femijeve, sepse jam vete nene.

Aty po ndodh katastrofe humanitare.

Kujt i duket ndryshe, ne djall te shkoje?-shkruan Klodiana Lala./CNA.al

Lajmet e fundit nga