LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një jetë kushtuar arsimit/ Mësuesi armen tregon bisedën e veçantë me ish nxënësen e tij

3 Shkurt 2022, 17:18, Kulturë CNA
Një jetë kushtuar arsimit/ Mësuesi armen tregon bisedën e

Një jetë kushtuar arsimit dhe dijes së shumë brezave me rrallë, mësuesi me origjinë armene  Xhovasar Çakmaxhian, sjell mjaft kujtime të bukura nga puna e tij.

Duke evidentuar tre parimet që kishte në jetën e tij, ai tregon edhe takimin që ka pasur shumë vite më pas me një ish nxënësen e tij. Duke e falenderuar për respektin, i emocionuar, mësuesi Xhovasar Çakmaxhian rrëfen bisedën e shkurtër me të dhe mbresat që mori.

?Në atë kohë mësuesi ishte një monument i mësimdhënies, i autoritetit, i marrëdhënieve me nxënësit dhe i pastërtisaë shpirtërore dhe materiale.

Pikërisht në atë kohë kishim një marrëdhënie të mirë me nxënësit, një autoritet, por kur takova një nxënës rrugës i thash faleminderit që më respekton. Dhe më tha profesor, ti nuk ke mbjellë ferra por ke mbjellë pemë dhe tani ti po korr lulet dhe frutet e pemës. Edhe kështu ka qenë jeta, një marrëdhënie e bukur edhe përmes eskursioneve që bëheshin. Mësuesi në atë kohë kishte tre dimensione, së pari kishte dashamirësi ndaj nxënësve, së dyti pasionin, talentin dhe mos ti hante hakun nxënësve. Ky ishte parimi im gjatë gjithë kohës.

Unë gjithmonë e quaj veten armen dhe shqiptar. Unë kam lindur në Shqipëri ndërsa prindërit e mi kanë qenë me origjinë armene. E quaj veten 100% shqiptar sepse baba im kur ka ardhur këtu ka gjetur një mikëpritje të jashtëzakonshme. E në bazë të asaj mikëpritje, edhe armenët e tjerë që kanë lënë gjurmë në Shqipëri kanë gjetur një mikëpritje të pamasë?, tha ai për emisionin ?Autor? në RTSH1./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga