“Isha i ndrojtur, nuk më buzëqeshi”/ Rama rrëfen të pathënat e takimit të parë me Erdogan

17 Janar 2022, 11:21, Politikë CNA
“Isha i ndrojtur, nuk më buzëqeshi”/ Rama rrëfen

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të banesave të reja në Laç, ka rrëfyer edhe detajet e takimit të parë që ka zhvilluar me presidentin turk, Erdogan.

?Sot dua të tregoj një episode që skam për ta harruar nga takimi i parë fare me presidentin që në atë kohë ishte kryeministër i Turqisë.

Të them te drejtën isha i ndrojtur dhe e njihja nga televizori, ku nuk duket shumë i buzqëqeshur.

E takova dhe nuk më buzëqeshi. Unë akoma nuk isha bërë kryeministër dhe më thotë ?Dëgjo këtu, Shqipëria dhe Kosova janë në zemrën time. Shqiptarët janë në zemrën e popullit turk. Unë dëshiroj që tit ë jesh vëllai im. Por unë do të them vëlla atëherë kur ti si kryeministër i vendit tënd të meritosh respektin e popullit.?

Unë jam shumë krenar që mund ta quaj veten miku i presidentit Erdogan.

Një gazetar gjerman më pyeti ?a është e vërtetë që e keni mik Presidentin Erdogan?. I thashë ?jo, nuk është e vërtetë, e kam shumë mik, jo mik?. E kam frikë përkthyesin se nuk di si m?i përkthen fjalët, por nuk kam rrugë tjetër, duhet t?i besoj, se unë jam në moshë të thyer për ta mësuar tani turqishten?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga