Virologu italian jep lajmin e mirë/ Ja kur përfundon pandemia e Covid-19

13 Janar 2022, 10:35, Lifestyle CNA
Virologu italian jep lajmin e mirë/ Ja kur përfundon pandemia e

Ndërsa pothuajse gjithë bota ndodhet nën ?kthetrat? e variantit ?Omicron? të Covid-19, një lajm i mirë vjen nga Italia.

Mediat italiane, bëjnë të ditur se disa ekspertë janë optimistë se fushata e vazhdueshme e vaksinimit mund të nënkuptojë së shpejti fundin e saj.

Ndërsa Italia arriti një numër të ri rekord ditor të vaksinimeve këtë javë, një virolog italian parashikoi se shkalla e lartë e vaksinimit mund të nënkuptojë se pandemia merr fund deri në pranverë.

?Tashmë në pranverë, midis prillit dhe majit 2022, në mënyrë të arsyeshme do të jemi jashtë pandemisë?, tha Matteo Bassetti, drejtor i Klinikës së Sëmundjeve Infektive në Genova, për Rai Radio1 të mërkurën. /CNA.al

Lajmet e fundit nga