Konfirmohen mbi 1900 raste të reja me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

12 Janar 2022, 17:32, Lifestyle CNA
Konfirmohen mbi 1900 raste të reja me Covid/ Ja sa kanë humbur

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës epidemiologjike në vendin tonë.

Sipas MSH, në 24 orët e fundit, janë kryer  6757 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitive 1905 qytetarë dhe 6 person kanë humbur jetën.

Rastet positive janë konfirmuar në këto bashki: 823 në Tiranë, 100 në Durrës, 77 në Elbasan, 74 në Vlorë, 70 në Gjirokastër, 68 në Shkodër, 56 në Fier, 53 në Kamëz, 45 në Sarandë, nga 38 qytetarë në Berat, Lushnje, 37 në Korçë, 36 në Mirditë, 30 në Lezhë, 29 në Krujë, nga 18 qytetarë në Cerrik, Pogradec, Mallakastër, nga 16 qytetarë në Kavajë, Peqin, nga 15 qytetarë në Dimal, Patos, nga 14 qytetarë në Divjakë, Kuçovë, nga 13 qytetarë në Gramsh, Vorë, 12 në Tepelenë, 11 në Has, nga 10 qytetarë në Kukës, Dibër, Mat, Delvinë, 9 në Skrapar, nga 8 qytetarë në Belsh, Devoll, Memaliaj, nga 6 qytetarë në Libohovë, Kolonjë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Himarë, Shijak, Kurbin, Vau i Dejës, nga 4 qytetarë në Këlcyrë, Prrenjas, nga 3 qytetarë në Përmet, Dropull, Rrogozhinë, Malësi e Madhe, 2 në Maliq, nga 1 qytetar në Poliçan, Konispol, Selenicë, Tropojë, Pukë.

Janë 16,507 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 117 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Lushnja 60 vjeç, një qytetar nga Elbasani 72 vjeç, dy qytetarë nga Tepelena të moshave 74-81 vjeç, dy qytetarë nga Tirana të moshave 82-84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 710 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 204,809 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (12 Janar 2022)

Raste të reja ditore         1905

Të shëruar në 24 orë       710

Të shtruar në spitale       117

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 6757

Testime totale              1,549,558

Raste pozitive                 224,569

Raste të shëruara             204,809

Raste Aktive                      16,507

Humbje jete                         3,253

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            8078

Durrës             1343

Fier                 1329

Elbasan           1198

Vlorë                997

Shkodër          978

Gjirokastër     694

Berat               555

Lezhë              513

Korçë               461

Dibër                214

Kukës               147

 

Lajmet e fundit nga