Rritje e rasteve me Covid/ Tre gra shtatzëna të infektuara, në gjendje të komplikuar në QSUT

10 Janar 2022, 11:12, Lifestyle CNA
Rritje e rasteve me Covid/ Tre gra shtatzëna të infektuara, në

Situata në spitalet COVID në Tiranë është e qëndrueshme, megjithëse ka jë rritje të madhe të rasteve në ditët e para të janarit.

Sipas asaj që raporton gazetari Erjon Skëndaj, mësohet se infektimet në rang vendi janë rritur ndjeshëm në 3 ditët e fundit.

Sipas tij mesatarja është 1500 raste ditore, por në spitale nuk po reflektohet drejtpërdrejt me shtrime.

?Ka një rritje të lehtë, në 18-20 shtrime në ditë, ndërkohë që 4-5 ditë më parë ishte 16 shtrime. Që prej datës 4 janar kur u reflektua rritja e beftë me 800 infektime në ditë dhe më pas me shifra të larta, nuk po reflekton me dyfishim të shtrimeve. Gjendja vijon të jetë e qëndrueshme në spitalet COVID. ka shumë transferime nga spitali COVID 1 në COVID 3. Format klinike që po paraqiten në ditët e para të janarit, përkojnë me format klinike të përballura më herët të variantit Delta. 

Format klinike të Omicron janë ato forma që i hasim në ambientet e poliklinikave, Qendrave Shëndetësore, nëpër shtëpi. Shqetësim sipas mjekëve ditët e fundit, është ardhja me urgjencë në COVID 1 e tre grave shtatzënë, të prekura nga COVID-19 në forma të komplikuara. Nga 125 pacientët e shtruar nuk kanë qenë të infektuar më parë nga COVID-19?, tha Skëndaj./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga