Mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

9 Janar 2022, 16:06, Lifestyle CNA
Mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid/ Ja sa kanë humbur

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,729 testime dhe kanë rezultuar pozitivë  1,207qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 3 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:552 në Tiranë, 63 në Durrës, 56 në Gjirokastër,  51 në Fier, 48 në Elbasan, 45 në Shkodër, 38 në Vlorë, 30 në Lushnje, 28 në Kamëz, 22 në Berat, 17 në Kavajë, 16 në Sarandë, 14 në Vorë, 13 në Divjakë, 12 në Lezhë, Shijak, Gramsh, Librazh, 11 në Kurbin, Korçë, 10 në Krujë, Patos,  Përmet, Devoll, 8 në Tropojë, 7 në Skrapar, 6 në Dibër, Mat, 5 në Himarë, Belsh, Peqin, 4 në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Rrogozhinë, Mallakastër, Konispil, Tepelenë, Prrenjas, 3 në Mirditë, Libohovë, Memaliaj, Pogradec, Poliçan, 2 në Pukë, Kukës, Rroskovec, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, 1 në Fushë-Arrëz, Has, Bulqizë, Maliq, Kolonjë, Dimal, Cërrik.

Janë 13,340 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka tre humbje jete me SARS-COV2 pozitiv. Një qytetar nga Belshi 74 vjeç, një qytetar nga Berati 85 vjeç, një qytetar nga Tirana 87 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 147 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 203,114 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (09 Janar 2022)
Raste të reja ditore         1,207
Të shëruar në 24 orë       147
Të shtruar në spitale       123
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                 4,729

Testime totale              1,529,669
Raste pozitive                 219,694
Raste të shëruara           203,114
Raste Aktive                      13,340
Humbje jete                         3,240

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            6,531
Fier                 1,201
Durrës             1076
Elbasan           936
Vlorë                809
Shkodër          805
Gjirokastër     528
Berat               437
Lezhë              389
Korçë               333
Dibër                185
Kukës               110

Lajmet e fundit nga