Rritet frikshëm numri i rasteve të reja me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

5 Janar 2022, 16:54, Lifestyle CNA
Rritet frikshëm numri i rasteve të reja me Covid/ Ja sa kanë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5,694 testime dhe kanë rezultuar positive 1,236  qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 4 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:584 në Tiranë, 68 në Shkodër, 62 në Durrës, 59 në Elbasan, 45 Vlorë, 42 në Fier, 40 në Sarandë, 32 në Lushnje, 28 në Lezhë, 26 në Kamëz, 19 në Gjirokastër, 15 në Berat, 14 në Mallakastër, Korçë, 11 në Vorë, Mat, Pogradec, 10 në Vau i Dejës, Kurbin, Tepelenë, Skrapar, 9 në Përmet, 8 në Himarë, 7 në Kuçovë, Belsh, 6 në Dibër, Divjakë, Dimal, Peqin, Gramsh, 5 Pukë, 4 në Malësi e Madhe, Kukës, Patos, Këlcyrë, Prrenjas, 3 në Tropojë, Shijak, Krujë, Kavajë, Poliçan, 2 në Rrogozhinë, Delvinë, 1 në Has, Mirditë, Klos, Selenicë, Dropull, Memaliaj, Maliq, Kolonjë, Librazhd, Cërrik.

Janë 7,952 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 107 pacientë, nga të cilët 15 anë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me SARS-COV2
pozitiv: një qytetar nga Elbasani 58 vjeç, dy qytetarë nga Vlora 73 dhe 83 vjeç,
një qytetar nga Tirana 76 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 329 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 202,077 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Janar 2022)
Raste të reja ditore         1,236
Të shëruar në 24 orë       329
Të shtruar në spitale       107
Humbje jete në 24 orë    4
Testime ditore                 5,694

Testime totale              1,500,696
Raste pozitive                 213,257
Raste të shëruara           202,077
Raste Aktive                        7,952
Humbje jete                         3,228

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           3,761
Fier                 789
Durrës             708
Shkodër          531
Elbasan           509
Vlorë                494
Berat               312
Gjirokastër     260
Lezhë              228
Korçë               161
Dibër                124
Kukës               75

Lajmet e fundit nga