Rritje e rasteve me Covid/ Komiteti i ekspertëve jep alarmin

13 Janar 2022, 09:38, Lifestyle CNA
Rritje e rasteve me Covid/ Komiteti i ekspertëve jep alarmin

Komiteti Teknik i Ekspertëve, në mbledhjen e sotme ka dhënë alarmin për rritjen e numrit të rasteve me Covid.

Sipas numri dy të shëndetësisë Eugena Tominit, në dy javët e fundit, janë rritur rastet e infektimit por jo rastet e shtrimit në spitale.

Janë rritur infektimet në dy javët e fundit për pasojë të variantit Delta dhe Omicron dhe mosrespektimit të grumbullimeve gjatë festave të fundviti. Fatmirësisht kemi qëndrueshmëri në shtrimet në spitale, nuk është reflektuar rritje e shtrimeve. Gjatë kësaj periudhë është shënuar piku më i lartë në dy vite pandemi?, tha Tomini.

Ndërsa sipas shefes së departamentit të epidemiologjisë në ISHP-së, Silva Bino, ëhstë rritur edhe numri i qytetarëve të vaksinuar.

“Vaksinimi është sfida më e madhe në lidhje me pandeminë. këtë javë është shtuar ritmi i vaksinimeve në të gjithë vendin. Kemi pasur shifra të lartë këtë javë, sidomos me dozën e parë, ka një rritje dyfish. Në popullatën target kemi vaksinim 52.7% me një dozë, 47.3% me 2 doza, 7.7% me 3 doza. Sa i përket popullatës në përgjithësi kemi 42.4% me një dozë dhe me të dyja dozat përreth 38%“, tha ajo. CNA.al

Lajmet e fundit nga