Rritja e rasteve të reja me Covid/ Alimehmeti qetëson qytetarët

13 Janar 2022, 18:08, Lifestyle CNA
Rritja e rasteve të reja me Covid/ Alimehmeti qetëson qytetarët

Rritja e rasteve të reja me virus ka sjellë një shqetësim tek të gjithë qytetarët. Por epidemiologu Ilir Alimehmeti u shpreh se ndonëse virusi është i transmetueshëm, sërish shtrimet në spitale janë më të ulëta në krahasim me variantet e mëparshme.

Në një intervistë televizive, Alimehmeti nisur nga mbledhja që zhvilloi sot Komiteti Teknik i Ekspertëve, tha se masat mbrojtëse nuk merren në bazë rritjes së rasteve të reja por në bazë të shtrimeve në spitale.

?Janë muajt më të këqinj. Kemi dhe futjen e Omicron. Duhet të kemi parasysh virozat janë të lehta.

Virusi është më i transmetueshëm. Risku individual për shtrim në spital, është shumë herë më i ulët në krahasim me variantet e mëparshme. Risku për forma të rënda apo për shtrim në spital, është nga 2/3  deri në 4/5 më i ulët sesa ?Delta?.

Asnjëherë masat nuk janë marrë duke marrë numrat e infektimeve të rasteve të reja, janë bërë duke bërë spitalet. Situata në spitalet tona aktualisht e qëndrueshme. Indikatori më i fortë kanë qenë gjithmonë kanë qenë spitalet. Omicron nuk e ndal dot asnjë shtet. Të gjitha shtetet kanë dështuar me sukses. E vetmja gjë që kemi në dorë është të evitojmë sa më shumë grumbullimet. Por masa të tjera si orari, nuk ka asnjë efekt. Kemi fat që erdhi një variant i lehtë, që erdhi në një moment që popullata është imonizuar?, tha ai.

Alimehmeti tha se Omicron është i ngjashëm me gripin sezonal ndërsa shton se kalkulimet e para janë se ?Omicron? mund të jetë i krahasueshëm me fruthin.

?Ne mund të krahasojmë me një grip sezonal. Ky variant do të kenë mutacione. Omicron ka një aftësi përhapje transmetueshmërie aq të lartë, një shpejtësi shumë të lartë. Kalkulimet e para janë se mund të jetë e krahasueshme me fruthin?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga