Rritja e rasteve me Omicron/ Brataj: Ja pse nuk u ndryshuan masat

13 Janar 2022, 19:10, Lifestyle CNA
Rritja e rasteve me Omicron/ Brataj: Ja pse nuk u ndryshuan masat

Shefi i urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka bërë një pasqyrë të situatës epidemiologjike në vendin tonë.

I ftuar në ?Debat? nga Alba Alishani, në A2 CNN, Brataj, shpjegoi pse Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk i ndryshoi masat shtrënguese, pavarësisht rritjes së infektimeve me Covid-19 në vendin tonë.

?Masat merren gjithmonë në kuadrin e indikatorëve të epidemiologjisë. Duhet pasur parasysh që gjatë një pandemie, ndryshon edhe roli i indikatorëve. Në këtë periudhë nuk ke pse merr masa shtrënguese, pavarësisht shtimit të rasteve, kur numri i të shtruarve në spital është më pak se 200. Është një proces dinamik, që vlerësohet çdo ditë. Ne po mblidhemi pothuajse çdo javë dhe i përshtasim masat?, u shpreh Brataj.

Kur u pyet se çfarë vlere ka mbyllja në orën 23:00, Brataj tha: ?Nata ka lokale të dedikuara për dëfrim, të mbipopulluara, ku rrihet shumë afër dhe bërtet për shkak të muzikës. Është edhe koha më e shumtë e qëndrimit në ambiente të ngjeshura dhe të paajrosura. 50% e të shtruarve në spital në vendin tonë, janë nën moshën 50 vjeç?.

Sipas tij, njerëzit duhet të ndërgjegjësohen për t?u vaksinuar: ?Unë shpresoj më shumë të ndërgjegjësimi i qytetarëve, të cilët po e shikojnë punën e mjekëve dhe spitaleve. Sa më shumë të mbrohemi, aq më mirë. Për ne, është disfatë që të humbim jetën për një vaksinë?.

Në lidhje me raportimin e ?The Economist? për numrin real të viktimave në Shqipëri nga pandemia, që sipas tij është 12 000, Brataj theksoi: ?Numri i viktimave, si në shumë shtete që kanë forma të ndryshme të regjistrimit të shkakut të vdekjes, duket në fund të vitit. E rëndësishme është që sistemi shëndetësor t?i përgjigjet patologjisë globale me burimet që ka në dispozicion?.

Lajmet e fundit nga