LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Lulzim Basha mashtron veten dhe demokratët

13 Dhjetor 2021, 16:19, Politikë CNA

Kryetari i shkarkuar, Lulzim Basha nuk heq dorë nga manipulimet.

Një ditë më parë, me një mesazh kërcënues njoftoi mbledhjen e Këshillit Kombëtar, një mbledhje nul dhe e paligjshme pasi Basha u shkarkua me 4446 vota në Kuvendin Kombëtar të PD.

Këshilli Kombëtar i Lulzim Bashës, përbëhet nga 495 persona, ndërkohë që Kuorumi kërkon 248 vetë prezent.

Në sallë morën pjesë vetëm 141 persona, në 117 ulëse, 109 persona ishin të ulur në sallë ndërsa 33 të tjerë ishin në këmbë.

Kështu, përveçse kjo mbledhje është nul Basha nuk heq dorë nga falsifikimet dhe pretendon të marrë vendime me një Këshill pa kuorum.

Kujtojmë se në 11 Dhjetor me 4446 vota Kuvendi Kombëtar i PD vendosi shkarkimin e Lulzim Bashës nga posti i kryetarit për shkelje të rënda statutore, si dhe konstatoi paligjshmërinë e pjesës më të madhe të kryesisë si të zgjedhur në dhunim flagrant me statutin e PD. Kuvendi Kombëtar i PD, shkarkoi Gazment Bardhin, dhe katër nënkryetarët.

Gjithashtu Kuvendi Kombëtar ka mandatuar Komisionin e Rithemelimit për të përmbushur vakumin e krijuar deri në zgjedhjen e kryetarit dhe kryesisë së re./ CNA.al

Lajmet e fundit nga