LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spahiu: Pse duhen fshirë filmat “Çifti lumtur” apo “14 vjeç dhëndër” e kupton vetëm Gjino i demokratëve!

1 Dhjetor 2021, 15:27, Opinione CNA
Spahiu: Pse duhen fshirë filmat “Çifti lumtur” apo

Nga Kreshnik Spahiu

Vendim anti-kombëtar: Partia Demokratike kërkoi sot, ndalimin e filmave para viteve 90:

? Pasi shkatërruan godinën 70-vjeçare,

? Pasi nuk prodhuan asnjë film 30 vite,

? Pasi zaptuan 100.000 metra2 hapësirë publike,

tani duan të fshijnë historinë dhe memorien artistike kombëtare!

Kinostudio ?Shqipëria e Re? u themelua më 10 korrik të vitit 1952. Realizimi i parë i saj është filmi ?Skënderbeu?.

Ky është i pari realizim ?kolosal? i prodhuar nga kjo studio kinematografike. Në vitin 1957 prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, Hysen Hakani. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve ?70, periudhë që korrespondon uljes së numrit të filmave të importuar.

Në vitet ?80 Kinostudio ?Shqipëria e Re? prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Shqipëria e Re? la në trashëgim rreth 200 filma, një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma të realizuar me mungesa jo të vogla teknike.

Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios ?Shqipëria e Re? kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.

Pse duhet fshirë filmi, ?Çifti lumtur? apo ?14 vjeç dhëndër?? Këtë vetëm ?Gjino? i demokratëve e kupton?

Lajmet e fundit nga