LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Regjim i ri doganor Shqipëri-Kosovë/ Rama-Kurti, riciklojnë marrëveshjet në letër

26 Nëntor 2021, 11:23, Politikë CNA
Regjim i ri doganor Shqipëri-Kosovë/ Rama-Kurti, riciklojnë

Në mbledhjen mes dy Qeverive Shqipëri-Kosovë u fol për një sërë marrëveshjesh.

Në fakt të njëjtat marrëveshja janë folur edhe në mbledhjet e tjera mes dy qeverive, por nuk janë zbatuar.

Pas mbledhjes dy kryeministrat Edi Rama dhe Albin Kurti kanë dalë në një konferencë për media, duke përsëritur ato që thanë në mbledhje.

Rama tha se do të krijohet një manual i ri i përbashkët për procedurat standarde në Portin e Durrësit.

?Faktikisht në rastin konkret krijimi i manualit të ri të përbashkët për procedurat standarde në Portin e Durrësit, është kyç për ngritjen në një nivel tjetër të lëvizjes së lirë në raport me procedurat doganore. Dua të nënvizoj se tani më në fund është dakordësuar krijimi i një regjimi të ri doganor, në kufi duke pasur parasysh të mos krijohen radha për shkak të kontrolleve të dyfishta. Po punojmë me sistem monitorimi me kamera, pa kontrolle të aty për atyshme, në mbyllje dua të nënvizoj edhe atë që është një objektiv i përbashkët, jo vetëm i dy qeverive, për të shtrirë sa më shume rrjetin e shërbimeve konsullore të përbashkëta. Duam të krijojmë sa më shumë hapësira të përbashkëta të shërbimeve konsullore. Të racinalizojmë shpenzimet?- tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga