LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pragu i lejes së qëndrimit/ Rama kritika dy ministrave të brendshëm: Hiqeni

26 Nëntor 2021, 10:28, Politikë CNA

Në Elbasan po zhvillohet mbledhja e përbashkët mes dy qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës.

Gjatë mbledhjes, kryeministri Edi Rama u ka kërkuar dy ministrave të brendshëm të heqin afatin 5 vjeçar për lejet e qëndrimit.

Sipas Ramës kjo është si një pengesë psikologjike.

Biseda

Edi Rama: Një pyetje kam se gjithmonë e kam këtë kuriozitet si funksionon racionalja e një ministri të Brendshëm.  Pse e bëni këtë lejen 5 vjet. Do martohen njerëzit për shembull. Pas 5 vitesh duhet të vijnë prapë tek ju për t?iu treguar që janë bashkë dhe do rrinë më gjatë.  I marrin lejet për t?u martuar nga familjet përkatëse. Juve ju njoftojnë. Pse duhet të vijnë tek ju prapë pas 5 vitesh. Mund të ma shpjegosh ministër?

Xhelal Zvelça: Në shembullin që ju përdorët nuk do ketë nevojë për lejen.

Edi Rama:  Në cilin rast doni ju që të vijë prapë te ju për leje?

Xhelal Zvelça: Leja 5-vjeçare do vlejë për studentët dhe të punësuarit. Pas 5 vitesh ai nuk do vijë të kërkojë leje. Automatikisht atij do i zgjatet leja.

Edi Rama: Hiqen fare këtë 5-vjeçarin. Është si pengesë psikologjike kur e sheh në letër Merr leje dhe mjafton. Mos ta heqim me votë këtu se do dilni minorancë ju këtu.

Bledi Çuçi: Nuk ka nevojë për votë se i vëmë një zero mbrapa dhe themi 50 vjet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga