LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulohet se kur do të shkarkohet Basha/ Hoxha tregon se kush do ta drejtojë PD pas 11 Dhjetorit

26 Nëntor 2021, 11:09, Politikë CNA

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe mbështetës i Foltores së Sali Berishës, Indrit Hoxha, ka deklaruar se Kuvendi i 11 Dhjetorit të mbahet dhe më pas do të procedohet me shkarkimin e Lulzim Bashës

Në studion e Ditarit në A2 CNN,  Hoxha, ka thënë se deri në zgjedhjen e kruet të ri, PD do të drejtohet nga një komision ad hoc.

 ?Plani i qartë është vendosur nga anëtarët që kanë thirrur kuvendin e PD-së. Në të do të propozojmë disa ndryshime ku një është shkarkimi i kreut aktual në detyrë. Dua t?ju siguroj që më 11 dhjetor do keni një spektakël transparence në Pallatin e Kongreseve. Kuvendi i thirrur nga Basha-Bardhi bie ndesh me statutin. Ajo kryesi ka vetëm 15 të zgjedhur dhe 10 kanë votuar kundër. Do të ngrihet komisioni ad hoc që do të marrë drejtimin e partisë deri sa të bëhen zgjedhjet. Do të shkojmë në zyrat e selisë së PD, se nuk na ndalon njeri. Do të merret me protokoll inventar dhe pa incidente?,është shprehur Hoxha.

Sipas tij Basha nuk do të përjashtohet nga PD, madje do t?I lihet mundësia për të krijuar fraksione brenda partisë.

?Jo, nuk e nxjerrim nga zyra, Basha është pjesë e PD-së, po nuk do të jetë më kryetar, do t?i japim mundësinë të krijojë dhe fraksione në PD dhe të bindë demokratët. Nuk është betejë zyrash, por për mbijetesën e opozitës shqiptare. Basha është i marrë peng nga Soros-Rama dhe çështja me drejtësinë amerikane. Data 11 do të rinisë opozitën më të fuqishme me platformë. Ne nuk po ndajmë demokratët, por duam t?i bashkojmë. Sot, PD-Hoxha thekson se do të donte që Berisha të rikthehej në krye të PD, por thotë se ai do të zgjidhet me votën e anëtarësisë, ndërsa shton se janë disa emra në garë.

?Nuk është betejë personale e zotit Berisha. Basha bëri pazar të pastër politik për të mbajtur Ramën në pushtet dhe Foltorja ka shqetësuar jo Bashën, por Ramën. Rama në këto 8 vite nuk e ka provuar opozitën e vërtetë. Se kush do të jetë kryetari i ri, e zgjedh anëtarësia. Unë do të doja të ishte Berisha, por unë vetëm një votë kam. Janë disa emra në garë si Kadilli, Kulluri. Statuti nuk e pengon Berishën të kthehet në krye të PD-së. Pas datës 11, do të kemi edhe një veprim?, është  shprehur Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga