LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lulzim Basha ka larguar elitën nga PD

18 Nëntor 2021, 15:00, Politikë CNA
Lulzim Basha ka larguar elitën nga PD

Kreu i Republikës së Re Lulzim Basha po shtaërron ccdo ditë e më shumë PD për të mbajtur karrigen e tij.

Në një intervistë për media ditën e sotme, Basha u shpreh se kushdo që do marrë pjesë në Kuvendin e thirrur nga Berisha në 11 dhjetor doi të përjashtohet nga partia.

Më tej, për të justifikuar ?çmendurinë? e tij, Basha tha se PD është një parti pro perëndimore dhe se pastrimi në këtë parti ka nisur që në vitin 2013.

?Por një gjë është mendimi ndryshe dhe një gjë është identiteti i Partisë Demokratike. Identiteti i Partisë Demokratike nuk mund të jetë ndryshe përveçse Pro perëndimorë, pro Amerikan. Kjo nuk është çështje e mendimit ndryshe. Statuti i Partisë Demokratike është i qartë, nuk është çështje opinionesh. Pretendimi për fraksione, është një pretendim i rremë, bëhet fjalë për klane. Klane përfituesish të 8-vjeçarit të parë të qeverisjes së Partisë Demokratike që tani janë kthyer me lugë në brez, shumë prej tyre nga Kanadaja, Anglia, Amerika, pasi kanë përfituar dhe janë zhdukur në 2013-ën, i shohim në radhën e parë duke shfrytëzuar prapë sakrificën dhe zemërimin apo marrëzinë e shumë demokratëve për masakrën zgjedhore të 25 prillit, me shpresën se do të futen në një tjetër gosti ku përsëri duke shkelmuar mbi sakrificën e demokratëve, të pasurohen e të vazhdojnë ta bëjnë rrush e kumbulla sakrificën e demokratëve?, u shpreh Basha.

Por pas humbjes së zgjedhjeve të përgjithshme, ish kryeministri Sali Berisha dha dorëheqjen dhe në krye të PD u emërua Lulzim Basha. Ky i fundit, me vetëdije të plotë deklaroi se partia nisi pastrimin nga ?garda e vjetër? që në 2013, që do të thotë se teza që Berisha ka komanduar partinë dhe largimet janë bërë prej tij në 2017 bien poshtë.

Pra në 2017 ka qenë po Basha ai që ka miratuar largimin e figurave të larta të PD.

Sipas teorisë së Bashës, figurat janë llumi i tranzicionit./CNA.al

Lajmet e fundit nga