LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gledis Nano njeriu, që po fut Policinë në shina/ Nga shkundja e kupolës tek strukturat më të ulta

11 Nëntor 2021, 14:05, Aktualitet CNA
Gledis Nano njeriu, që po fut Policinë në shina/ Nga shkundja e

Me 6 Tetor 2021, Gledis Nano është emëruar në krye të Policisë së Shtetit. Nano mbante më parë postin e kreut të Antiterrorit dhe ai erdhi në këtë detyrë, në një kohë që krimi kishte zaptuar vendin.

Gjatë gjithë sezonit turistik por edhe më tej, janë raportuar vrasje, ekzekutime,grabitje, aksidente të përgjakshme, ndërkohë që Policia dukej sikur ishte në gjumë.

Menjëherë pas marrjes së detyrës, Nano, filloi ?shkundjen? e Policisë që nga kupola, me drejtuesit në qarqe, më pas vijoi me shefat e komisariateve dhe deri tek strukturat më të ulta.

Nano zbriti vetë në terren, qark më qark duke bërë prezantimin e drejtuesve të rinj, dhe duke i garantuar punonjësit e Policisë, mbështetjen e tij.

Nano në prezantimin e drejtuesve të rinj të Policisë, ka theksuar se vlerësimi dhe perceptimi i qytetarëve për shërbimin e ofruar nga shërbimet policore, si dhe për rezultatet e arritura në drejtim të krijimit të një ambienti sa më të sigurt për qytetarët do të jenë primare për vlerësimin e ecurisë së drejtuesve në detyrë.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, pa frikë mund të thuhet se e  ka nisur detyrën me dorë të hekurt jo vetëm në shkundjen e strukturave por edhe me dërgimin drejt qelisë, të eksponentëve të inkriminuar të Policisë.

Kujtojmë se pak ditë më parë janë rrestuar 9 punonjës policë dhe shefa Policie në Tiranë dhe në Korçë.

I njohur vitet e fundit si drejtori i suksesshëm i Antiterrorit, 40-vjeçari Nano është  vlerësuar nga Ambasada amerikane për përpjekjet e përbashkëta në luftën botërore ndaj terrorizmit.

?Vendosmëria juaj dhe përkushtimi në luftën kundër terrorizmit ka sjellë kredite të mëdha e të shtuara te vetja juaj edhe për Drejtorinë e Antiterrorit dhe Policinë e Shtetit?, shprehej ambasadorja Yuri Kim, kur i dorëzoi Nanos certifikatën.

Me një karrierë 19- vjeçare në Policinë e Shtetit, të pandërprerë që nga diplomimi në Akademinë e Policisë në vitit 2002, Nano aktualisht ka marrë gradën ?Drejtues Madhor?, nga ?Drejtues i Parë? që mbante  më herët.

Gledis Nano,që tashmë është në krye të Policisë së Shtetit është ndër ata oficerë që ka ngjitur shkallët e karrierës gradualisht.

Gledis Nano vjen nga një karrierë 19-vjeçare në Policinë e Shtetit, ku 5 vitet e fundit i ka pasur në krye të Antiterrorit, duke bashkëpunuar ngushtë me partnerët ndërkombëtarë.

Ai ka drejtuar operacione të vështira, siç ishte riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë nga kampi ?Al-Hol? në Siri apo edhe zbulimi i një celule terroriste që planifikonte sulme në Tiranë, dëbimi i diplomatëve iranianë etj.

Veç trajnimeve të ndryshme ndërkombëtare nga agjenci të njohura në fushën e sigurisë, Gledis Nano në vitin 2017 u diplomua në Akademinë Kombëtare të FBI-së, në Quantico Virginia.

Gledis Nano u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit më 7 shkurt të vitit të kaluar.

Sipas vendimit të zbardhur të KJV, Nano ka plotësuar të tria kriteret: pasurinë, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale.

Sa i përket pastërtisë së figurës, rezultoi se Gledis Nano nuk kishte masa disiplinore përgjatë periudhës 7-vjeçare në fuqi ose të parashkruara.

Sipas dokumentacionit të vlerësimeve të punës për periudhën 2012- 2018, konstatohej se Nano ka qenë vlerësuar me nivelin ?Shumë mirë?, duke u vlerësuar për një nivel të lartë të organizimit të punës në grup, për përpikëri dhe besueshmëri, për saktësi në marrjen e vendimeve, për përkushtimin, integritetin dhe standardet e larta etike.

Nano, është i pajisur me certifikatë sigurie CSP, niveli ?Tepër Sekret? dhe sipas informacionit që ka përcjellë Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gledis Nano nuk rezulton të ketë qenë person në ndjekje për spiunazh apo terrorizëm, të ketë qenë anëtar, bashkëpunëtor ose i favorizuar nga ish-Sigurimi i Shtetit, deri në 2 korrik 1991.

Gledis Nano është diplomuar në Akademinë e Policisë ?Arben Zylyftari? në vitet 1999- 2002, ku pas diplomimit ka marrë titullin ?Specialist i Lartë Policie?.

Në vitet 2006- 2009 është diplomuar me titullin ?Jurist?, ndërsa në vitet 2009-2011 ka kryer studime pasuniversitare në fushën juridike pranë Universitetit ?Luigj Gurakuqi?, Shkodër.

Ka zhvilluar trajnime brenda dhe jashtë vendit, të cilat sipas titullit përputhen me pozicionet e punës që ka mbajtur në mënyrë të vazhdueshme gjatë kohës së punësimit.

Angazhimi i tij ka qenë maksimal, i cili vërehet edhe në vlerësimet e kryera për trajnimet dhe kryesisht ato të zhvilluara jashtë Republikës së Shqipërisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga