LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet vendore të 2019-ës, ”zbresin” sot në Kushtetuese/ 7 Bashki me kryetarë të emëruar

2 Nëntor 2021, 07:36, Aktualitet CNA
Zgjedhjet vendore të 2019-ës, ”zbresin” sot në

Zgjedhjet vendore të 2019-ës, edhe pas tre vitesh, nuk kanë përfunduar.

Në fakt vitin që vjen pritet të mbahen zgjedhjet vendore të radhës, ndërkohë që në Gjykatën Kushtetuese janë ende subjekt gjykimi, vendoret e 2019-ës.

?Konstatimi antikushtetues i zgjedhshmërisë/procesit zgjedhor të zhvilluar në 30 qershor 2019 për zgjedhjen e organeve të qeverisjes vendore, të kryetarëve të bashkive dhe anëtarëve të këshillave bashkiakë, dhe si rrjedhojë konstatimin antikushtetues të zgjedhjes së anëtarëve të këtyre organeve.

Verifikimi i kushtetutshmërisë së veprimtarisë së partisë Bindja Demokratike në lidhje me regjistrimin e saj në gjykatë dhe zgjedhjet e datës 30 qershor 2019?.shtetuese, janë ende subjekt gjykimi, vendoret e 2019-ës”.

Këto janë dy çëshjet për të cilat, Kushtetuesja do të mbajë sot seancë në orën 10.00.

Ndërkohë, 7 Bashki kanë kryetarë të emëruar dhe jo të dalë nga zgjedhjet e e Qershorit 2019.

Bëhet fjalë për Bashkitë e Shkodrës, Durrësit, Vorës, Rrogozhinës, Dibrës, Lushnjes dhe Mallakastrës.

Ndërsa në  4 bashki krerët e propozuar nga PS-ja rezultuan me probleme me ligjin e dekriminalizimit.

Agim Kajmaku, Valdrin Pjeti, Mark Babani dhe Qerima Ismailaj janë kryebashkiakët socialist që janë vënë nën hetime./CNA.al

Lajmet e fundit nga