LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aksioni i opozitës/ Duma: Djegia e dytë e mandateve do ishte zhgënjim, molotovët në protesta nuk ishin asgjë

2 Nëntor 2021, 20:20, Politikë CNA
Aksioni i opozitës/ Duma: Djegia e dytë e mandateve do ishte

Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma u shpreh se një djegie e dytë e mandateve parlamentare do të ishte një zhgënjim nga ana e zgjedhësve të tyre.

Në një intervistë për emisionin Noë me Erla Mëhillim në Euroneës, Duma tha PD vërtetoi se pushteti nuk merret me forcë, ndërsa justifikoi edhe hedhjen e molotovëve gjatë protestave të opozitës, duke thënë se e njëjta gjë ndodh edhe në Francë.

?Jemi në linjën më logjike dhe më të frytshme për të prodhuar rezultat. Nuk kemi legjitimuar parlamentin. Nëse ju thoni për të hedhur poshtë vullnetine atyre që na besuan për herë të dytë.

Ne vinim nga një përvojë që pushteti me grusht nuk merret. Ne e vërtetuam që nuk e marrim dot pushtetin me forcë, se ne nuk duam ta djegim Shqipërinë. Hedhja e molotovëve nuk është asgjë, sepse edhe në Francë ndodh e njëjta gjë. Ne treguam që ishim një forcë civile, e qytetëruar. Ne nuk treguam anarshizëm në rrugë.  Qartësia që na mban është që këto mandate që oërbëjnënjë opozitë të rëndësishme dhe me peshë, pavarësisht diferencës jo të vogël por as të madhe?, tha Duma./CNA.al

Lajmet e fundit nga