LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama tenton të justifikohet/ Ironizon Xhaferrajn: Nuk matet cilësia e Diellit

28 Tetor 2021, 08:56, Politikë CNA
Rama tenton të justifikohet/ Ironizon Xhaferrajn: Nuk matet cilësia e

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të Opozitës në Kuvend, në lidhje me procesin e rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Duke tentuar të justifikojë vonesat në procesin e rindërtimit, Rama ?fajësoi? pandeminë e Covid-19.

?U ndjeva i detyruar të ndërhyj sepse realisht çdo njeri ka të drejtë të gabojë. Të gabosh është njerëzore. Në ditët me furi, një uturi shpifjesh dhe akuzash. Bëtë edhe një gjest dixhital këtu. Me siguri keni qenë në pasionin tuaj për të matur cliësinë e Diellit, dhe nuk e keni vënë re se në angzhimet tona për të ndërtuar pasojat e tërmetit, ka ndodhur diçka që ka tronditur boten, pandemia.

Muaj të tërë kantierët janë bllokuar, detyrimisht dhe afatet do shtyheshin.

Mbi ç?bazë i ngrini këto akuza? Keni ndonjë shifër? Keni ndonjë fakt?

Shkollat kanë standarde, kanë kritere, kanë preventiva, shkollat janë zhvilluar si proces ndërtimi me gara. Garat kanë dosje dhe mbi gjithë këto fakte mund të bëhen edhe hulumtime, edhe investigime dhe pastaj të nxirren konkuluzione profesionale dhe jo si mjek popullor apo akrobat popullor cirku.

Është shumë e shëmtuar që gjithë kjo përpjekje të përballtet në këtë fare feje, pa asnjë lloj baze.?-tha Rama.

Më tej, ai ironizoi deputetin e PD, Ferdinand Xhaferraj, ndërsa tha se ?Ne nuk matemi me ju, nuk mund të matet cilësia e Diellit, me errësirën.?

?Siç e tha dhe zv krrymeninstri shkollat janë aty, dhe kontrasti  është si e sotmja me mesjetën kur vjen puna për kushtet. Në këtë aspekt ne nuk matemi me ju, nuk mund të matet cilësia e Diellit me errësirën, por pa diskutim më shumë vëmendje do të mirëprisnim cdo lloj fakti dhe argumenti, por jo të share prej të dehuri në klub. Zotrote thua se janë fshirë sheshet.

Të gjitha godinat e prishura kanë historikun e tyre dhe është vlerësuar nga organet kompetente. Nuk ka patur nevojë për të mbajtur gërmadhat me vite.?-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga