LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Veprimtaria e grupeve kriminale/ Artan Hoxha: Ja si ndikon telefoni në aktivitetin e tyre

26 Tetor 2021, 20:37, Aktualitet CNA
Veprimtaria e grupeve kriminale/ Artan Hoxha: Ja si ndikon telefoni në

Gazetari Artan Hoxha ka folur mbrëmjen e sotme për aktivitetin e grupeve kriminale dhe mënyrën se si po ndikon teknologjia.

Nga studio e emisionit Opinion të Blendi Fevziut në Tv Klan, Hoxha u shpreh se teknologjia e sofistikuar është ?spiuni? i parë i tyre, ndërsa tregon edhe një rast nga goditja e një grupi kriminal nga policia britanike.

?Sa më shumë teknologji të kesh në përdorim, pra sa më shumë mjete të sofistikuara të kesh në dorë aq më lehtësisht je i përgjushëm. Ti vetëm kur nuk ke tekonologji në dorë je i papërgjushëm. Teknoika e përgjimeve sot ka evoluar kaq shumë, sepse informacioni është shumë i rëndësishëm. Unë po përmend teknikat që kanë përdorur grupet e organizuara kriminale dhe kanë dëshmuar rezultate të frikshme. Në qershor të vitit 2020 policia franceze dhe ajo holandeze e dekriptuan rrjetin e enkrochat dhe zbuluan që kishte 60 mijë njerëz që e përdornin atë rrjet dhe 10 mijë llogari iu dorëzuan policisë britanike. Policia britanike me një operacion të vetëm kapi dy ton kokainë, arrestoi 746 persona, një pjesë shqiptarë. Ishin telefona të sofistikuar që përdoreshin pa kartë?, tha Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga