LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vettingu i politikanëve/ Avokatja: Ja pse hetimi nuk mund të bëhet nga SPAK

26 Tetor 2021, 18:45, Aktualitet CNA

Partia Demokratike dorëzoi në Kuvend amendimet për ndryshimet kushtetuese, ku një nga tre pikat është edhe vettingu i politikanëve dhe hetimi i tyre nga SPAK.

Lidhur me këtë ka reaguar avokatja Enida Bozheku, e cila në një intervistë për emisionin ?Debati? në A2 nga Alba Alishani deklaroi se Struktura e Posaçme nuk ka tagër të hetojë politikanët.

Sipas saj, nëse merret me këtë gjë do të dalë nga funksioni për të cilën është ngritur.

?Në vullnetin e palëve politike apo institucionale gjithçka është e mundshme. Me atë mekanizëm apo formulë ku SPAK-u do të marrë funksionet administrative dhe jo penale që i takon ligji, kuptohet që duket sikur zhvlerësohet roli i SPAK. Të vësh SPAK të kryejë një verifikim të figurave politike duke anashkaluar të gjithë ato që janë mekanizma të kontrollit të strukturave të tjera të administratës, duket diçka që bëhet , por do të humbte shumë SPAK-u nga misioni i tij primar?, u shpreh avokatja./CNA.al

Lajmet e fundit nga