LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Paratë e shqiptarëve në parajsat fiskale”/ Basha i kthehet Ramës: Pasuron veten dhe oligarkët

8 Tetor 2021, 11:53, Politikë CNA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama, i cili shpalli krizën energjetike.

Në një deklaratë për mediat, Basha tha ndër të tjerat se ajo që prezanton Rama nuk është krizë energjetike, por korrupsioni dhe keqmanaxhimi.

Lulzim Basha deklaroi sot se OSHEE dhe KESH janë ndërmarrje të zhytura në korrupsion dhe klientelizëm. Duke folur për krizën energjetike, Basha tha se janë tre tendera të Furnizuesit të Tregut të Lirë ku çmimi i blerjes së energjisë është shumë më i lartë se çmimi i bursës. Kreu i PD pyeti se ku shkuan këto para, duke akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe klientët e tij.

?Janë kuvli patronazhistësh dhe militantësh partie që nuk iu shërbejnë interesit të njerëzve. Mjaftojnë raportimet e fundit në media për të çjerrë maskën e asaj që po ndodh, në të paktën tre tendera të Furnizuesit të Tregut të Lirë: Çmimi i blerjes së energjisë është shumë më i lartë sesa çmimi i bursës.

Për të tre tendera, diferenca është rreth 10 milionë euro mes çmimit të tregut dhe sa e kane blerë këta. Për të njëjtën sasi energjie me çmime burse do paguheshin 29 milionë euro, ndërsa u paguan 39 milionë euro. Këtë skemë do ta shpjegojë zoti Rushaj, por pyetja që vjen vetiu është ku shkojnë këto para?
Dhe përgjigjja që vjen nga përvoja 8-vjeçare është elementare, shkojnë në xhepat e zyrtarëve të shtetit më të korruptuar në Europë, sikurse dëshmojnë raportet ndërkombëtare. Për 8 vite Edi Rama ka zgjedhur këtë rrugë, dhe këto janë pasojat. Ju varfëroheni, pushtetarët pasurohen.“-tha Basha.

Sipas Bashës, paratë e shqiptarëve shkojnë për pasurimin e zyrtarëve të shtetit dhe të oligarkëve si dhe shfrytezohen ne parajsat fiskale./CNA.al

Lajmet e fundit nga