LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kulmi i krizës energjitike, vitin tjetër”/ Rama vijon me teori, asnjë masë në praktikë

8 Tetor 2021, 08:03, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka dalë sërish në media, duke tentuar të jsutifikojë rritjen e çmimit të energjisë.

Të njëjtat deklarata që i kemi dëgjuar që ditën kur paralajmëroi krizën energjitikë, ka thënë edhe sot.

Ai ka vijuar me teorinë se çmimet në treg nuk i vendos Qeveria, por se kjo e fundit do të ngrejë një digë përballë furtunës.

?Çmimet në treg nuk i vendos Shqipëria por kërkesë-oferta. Ne nuk krahasojmë Shqipërinë me fuqinë Japoninë, por pikërisht për këtë fakt kjo bëhet më e vështirë për ta përballuar jo vetëm nga qytetarët por edhe nga ne sepse Qeveria duhet të mbrojë konsumatorët.

Ne jemi këtu që të ngrejmë një digë kundër furtunës.

Siç nuk kemi lënë njerëzit në rrugë kur ra tërmeti dhe doli armiku i padukshëm do e bëjmë edhe tani?, është shprehur ai.

Sipas tij, ekspertët parashikojnë që kulmi i krizës do jetë deri vitin tjetër, nuk parashikojnë as nëse do ulen çmimet.

?Rritja e cmimit reflekton tregun. Ne nuk jemi në komunizëm ti vendosim ne çmimet.

Rrogat nuk rriten se dua unë. Nuk rriten menjëherë. Duhet të ecim me më shumë durim.

Thamë që rroga minimale do bëhet 320 mijë lek për të arritur deri në 400 mijë lekë?, ka thënë më tej ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga