Connect with Us

Nevoja për Opozitë

Politikë

Nevoja për Opozitë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej gati një jave, ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur një tur takimesh. Qindra vetë në Tiranë, mijëra në Fier, takime entuziaste, me brohoritje. Një Berishë që duket më i fortë, më i ashpër dhe më i drejtpërdrejtë. Dhe analiza është shumë e thjeshtë.

Këta njerëz që i shkojnë nga pas, për çfarë arsye ndodhen atje?

Thjeshtë dhe vetëm janë sepse vendi ka nevojë për Opozitë.

Lulzim Basha nuk është opozitë. Lulzim Basha është pazari i Edi Ramës.

Lulzim Basha është ortaku i kryeministrit, i marrëveshjeve dhe i lëvizjeve politike, që po t’i përmendësh si kauza këto tetë vite janë vetëm tradhëtitë që ai ka bërë ndaj grupimeve, ndaj demokratëve por edhe grupeve të ndryshme shoqërore.

Kujtojmë këtu rastin e tradhëtisë me Rrugën e Kombit, Teatrin, Unazën e kështu me radhë.

Interesa klienteliste dhe korruptive, personale, të Lulzim Bashës lidhur me Qeverinë, të cilat kanë shuar zërin opozitar.

Lulzim Basha nuk shpresohet dhe nuk lexohet nga shqiptarët si opozitë.

Lulzim Basha nuk ngjall shpresë dhe besim.

Prandaj dhe njerëzit sot kanë nevojë që të kenë Opozitë. Duan një zë të fortë opozitar. Duan një betejë dhe një përballje me Qeverinë dhe me Ramën. Opozitë që i bën mirë dhe vetë Qeverisë. Sepse një Opozitë si zgjatimi i shumicës është thjeshtë dhe vetëm një vasale e korrupsionit.

Dhe vasale korrupsioni nuk mund të jetë Partia Demokratike, por duhet të jetë një alternativë kundër Edi Ramës. Vendi sot më shumë se kurrë po vuan nga fakti se nuk ka Opozitë. Është një nevojë tmerrësisht thelbësore ajo për të pasur një Opozitë të fortë, të drejtpërdrejtë, denoncuese ndaj ministrave, ndaj skandaleve, ndaj aferave, ndaj korrupsionit.

Pasi kjo do ta bënte dhe qeverisjen më të mirë dhe do t’i shërbente më shumë qytetarëve. Pasi ky është funksioni dhe roli i Opozitës.

Të qëndrojë fort dhe përballë Qeverisë. Jo të bëhet zgjatim I saj dhe të tradhëtojë kauzat e qytetarëve, për milionat e eurove që shkojnë në xhepat e interesave korruptive të kryetarit të Opozitës, e cila nuk mund të quhet më e tillë.

LEXO EDHE:  Lëvizja për ringritjen e PD nesër në Korçë/Ja ku dhe kur do të takohen me demokratët korçarë

Sot Shqipëria ka nevojë për Opozitë më shumë sesa kurrë, dhe prandaj njerëzit duket se po mbështesin Berishën. Sepse po shohin një zë të fortë që po flet, që po kumbon.

Shumë mund të mos e duan Doktorin, mund të jenë kritik me të. Janë në të drejtën e tyre. Ka shumë të tjerë që e vlerësojnë.

Por, fakti është një. Vendi sot ka nevojë për Opozitë dhe Berisha është një opozitar i lindur. Kurse Lulzim Basha është një pazarxhi i lindur.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ka edhe zëra të tjerë opozitarë, ndoshta jo dhe aq radikalë sa Doktori. Ka edhe emra të tjerë që kërkojnë të jenë në fron me Opozitën. Por, edhe pse mund të jenë emra me peshë, të ndershëm e të drejtë, zëri i tyre nuk gjen hapësirë, sepse ndodhen në hijen e Lulzim Bashës. Hije korrupsioni që i nxin të gjithë.

Prandaj Shqipëria dhe Partia Demokratike sot kanë nevojë për Opozitë. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për Opozitë të vërtetë dhe këtë nuk mund ta bëjë më Lulzim Basha. Ndoshta duhet të ikë Lulzim Basha, që të tërhiqet Berisha nga beteja, për të pasur një Opozitë të vërtetë.

Vendi është në një situatë vërtetë delikate, ku prej javësh vjen në pushtet për herë të tretë qeveria e Rilindjes, e PS-së, gjë që nuk kishte ndodhur në këto 30 vite.

Dhe nuk diskutohet për qeverinë, për reformat, për pagat, për pensionet, për ekonominë. Por, diskutohet për Opozitën. Për atë që i mungon vërtetë Shqipërisë. Dhe përgjegjësi kryesor për këtë është Lulzim Basha./CNA.al

“La Piovra” e Lulzim Bashës

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

Krimi që fsheh Lulzim Basha

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha në delir pas takimit me Yuri Kim/ E shet veten si lider i rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Lulzim Basha, kreu i PD-së në detyrë, tenton të tregojë se po forcon marrëdhëniet me SHBA.

Një ditë pas takimit me ambasadoren amerikane Yuri Kim, ku më pas foli edhe për mediat, sërish sot është zgjuar, duke folur për të njëjtin takim.

Kënaqësi të mirëprisja delegacionin e Kongresit amerikan  dhe ambasadoren Yuri Kim dhe t’u shprehja mirënjohjen time dhe të PD për mbështetjen e jashtëzakonshme që SHBA i kanë dhënë Kombit shqiptar.

Ndava me ta shqetësimin tonë për situatën në nivelin e lartë të korrupsionit, masakrën zgjedhore  dhe lidhjet e politikës me krimin”, shkruan Basha në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela tregon dy goditjet e mëdha që SHBA-të i kanë dhënë Shqipërisë

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela tregon dy goditjet e mëdha që SHBA-të i kanë dhënë ShqipërisëMë tej ai ka treguar se diskutuam edhe për situatën në  dhe rajon.

Mbyllja sa më e shpejtë e bisedimeve Kosovë-Serbi me njohjen reciproke, do t’i shërbente paqes dhe stabilitetit në rajon, që sot mbetet i brishtë.

Ritheksova se për mua dhe  PD , SHBA janë partneri ynë strategjik dhe bashkëpunimi sa më i ngushtë ekonomik, politik dhe në fushën e sigurisë është prioritet kryesor i yni”, shkruan më tej Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka shanse për mungesa”/ Balluku: Synimi ynë, 24 orë energji elektrike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka folur në lidhje me krizën e paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama në lidhje me energjinë elektrike dhe rritjen e çmimeve.

Balluku u shpreh se nuk ka asnjë shans të kthehet mungesa e energjisë elektrike dhe synimi është të ofrohet 24 orë energji elektrike në gjithë territorin e Shqipërisë.

Gjithashtu, ministrja zbuloi se për përballimin e krizës ka dy paketa që në total përmbajnë rreth 200 milionë euro.

Balluku thekson se e rëndësishme është të mos abuzohet me çmimin.Nuk ka shanse që Shqipëria të kthehet në mungesë të energjisë elektrike. Synimi ynë është të ofrojmë 24 orë energji elektrike për gjithë territorin. Ne po marrim masa.

Çfarë do bëjmë sot është sigurimi sasisë së energjisë elektrike. Pas daljes së VKM për emergjencën është krijuar një shtab, tashmë jemi duke bërë menaxhimin dhe duke marrë vendime të përbashkëta që do të ndihmojnë në përballimin e krizës.

Ka dy paketa, faza e parë llogarit 100 milionë euro deri në dhjetor dhe nga janari deri në fillim te pranverës janë 100 milion euro të tjera. Ne presim edhe rritje të niveleve te kaskadës. Nëse kemi reshje kjo faturë do të zbutet. Kryeministri tha se të gjithë abonentët familjarë dhe të bizensit të vogël do të jenë të mbuluar. Nuk ka shans që të rikthehet një regres një reformë e bërë.

Është e rëndësishme se nuk duhet të abuzohet me çmimin”, është shprehur Balluku në Opinion./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza energjetike/ Balluku: Mund të kemi një dimër të vështirë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku ka folur për krizën energjetike globale, e cila parashikohet të prekë edhe Shqipërinë.

E ftuar në “Opinion”, Balluku ka deklaruar se qeveria nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritjen e një kërkese të tillë.

Ajo ka shtuar se diçka e tillë është marrë vesh gjatë muajit gusht dhe është ndikuar nga disa faktorë.“Fillimisht është kërkesa më e madhe se ajo që kemi pas në 2019, tregu po kërkon të kthehet në një nivel më të lartë. Nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritje të prodhimit dhe të kërkesës së tillë.

Ne e morëm vesh gjatë muajit gusht, ku kanë ndikuar disa faktorë, kërkesa më e lartë. Disa nga termocentralet kryesore janë mbyllur, faktorë tjetër janë edhe ndryshimet klimaterike, shpejtësia e  erës është ulur në 50%. Ky dimër ndoshta mund të jetë i vështirë. Është një krizë globale nuk është problematikë e rajonit. Ekspertët parashikojnë një ndryshim të situatës pas qershorit 2022”, ka deklaruar Balluku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE