Connect with Us

Krimi që fsheh Lulzim Basha

Politikë

Krimi që fsheh Lulzim Basha

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në një mbledhje të dy ditëve më parë në shpikjen më të fundit të Lulzim Bashës, kryesinë e grupit parlamentar, ka pasur mjaft debate të forta.

Deputeti Flamur Noka i ka kërkuar Bashës të japë llogari për vendimin e tij për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar, i cili kundërshtohet nga shumica e demokratëve. Dhe se me vendimin që ka marrë Lulzim Basha ka përçarë Partinë Demokratike.

Në fakt Basha është mbrojtur duke artikuluar fshehjen e një krimi. Basha tha se ai dhe vetë Doktori janë njohur me dosjen, me faktet që ka kundër Berishës dhe dinë disa gjëra që të tjerët, nuk do t’i mësojnë dot kurrë. Ai pretendon se e ka marrë vendimin sepse ka parë fakte dhe prova.

Sipas Lulzim Bashës, vendimi ka qënë i tij personal, ka qënë një vendim i vështirë, por një vendim i drejtë dhe do të ecet përpara.

Por, a mund të merret një vendim duke fshehur një krim?

Lulzim Basha ka bërë një vepër penale. Ka fshehur një krim. Është në dijeni të korrupsionit të Sali Berishës. Është në dijeni të dosjes korruptive që amerikanët kanë për Sali Berishën. E ka parë atë dosje. E ka atë dosje dhe nuk e çon në SPAK. Nuk e çon në prokurori.

Por, si mund ta fshehë kryetari i opozitës dosjen dhe të dalë e të thotë “Unë e di korrupsionin e Saliut, por unë e përjashtoj dhe kaq”? 

Pa hyrë tek pjesa morale me demokratët, ky është aspekti ligjor.

Tek ana morale, a nuk duhet Lulzim Basha t’iu jepte një sqarim demokratëve, dhe jo të fshihet pas gishtit dhe të thotë se “unë di gjëra bashkë me Doktorin, që s’do t’i mësoni dot kurrë”?cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Por, çfarë është ky kryetar partie i cili liderin historik, ish-kryeministrin, ish-presidentin kërkon ta shantazhojë, duke luajtur blofe se di disa gjëra, që nuk i thotë në publik.

Po a nuk iu detyrohet Lulzim Basha demokratëve një sqarim se çfarë di ai?

Mirë dosjen e tij të korrupsionit e fsheh si një krim, por demokratëve a nuk iu detyrohet një sqarim?

A nuk kanë nevojë demokratët ta dinë se çfarë përmban kjo dosje? Që Luli ka marrë këtë vendim të vështirë.

Pse nuk e nxjerr në publik? Pse nuk ua jep demokratëve?

Pse nuk shkon tek ata dhe të sqarojë. “Po, kjo dosje përmban fakte shumë të rënda në lidhje me një, dy tre apo katër çështje të caktuara. Këto janë provat të cilat kanë ndëshkuar Berishën, dhe unë i qëndroj vendimit.

LEXO EDHE:  Luli u katandis me 200 vetë/ Nga Korça fillon 'dimri i vetmisë së madhe'

Por, këto prova Lulzim Basha nuk mund t’i mbajë në sirtar të fshehura në rast se i ka parë. Sepse me shumë gjasa nuk ka parë asgjë.

Por, edhe nëse i ka parë çfarë është ky kryetar partie që iu trembet militantëve të partisë së tij?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Që i trembet atyre që e kanë votuar dhe e kanë zgjedhur. Që nuk shkon t’i sqarojë dhe t’iu thotë si qëndron e vërteta.

Ashtu siç ka dalë Berisha në bazë, në terren duke shkuar dhe duke iu thënë se vendimi iSHBA-ve, është një vendim personal, për mua dhe në atë betejë nuk dua të përfshi PD-në, as ju. Por, jam këtu për të dhënë llogari, për të diskutuar për problematikën që ka dalë me kryetarin që për tetë vite e ka përdorur Partinë Demokratike, si të ishte një copë leckë për të fshirë hundët.

Prandaj Lulzim Basha sot po fsheh një krim. Dhe po e fsheh dy herë. Së pari ligjërisht, duke theksuar se ka parë dosjen dhe atë nuk e çon në prokurori dhe së dyti duke mos folur dhe duke mos sqaruar demokratët për atë dosje korruptive që ai ka parë.

Tashmë Luli po kërkon të luajë dhe me blofin, por mesa duket çdo fjalë që artikulon, sa herë që ai del e zhyt edhe më thellë, jo vetëm në mosbesim nga demokratët, por edhe në një aspekt tjetër. Lulzim Basha ka marrë një vendim i nxituar, i vetmuar, justifikohet me presion. Por, thjeshtë dhe vetëm ka qënë pjesë e këtij skenari që ditën e parë që ka filluar dhe deri më sot.

Prandaj dhe do ta fshehë atë krim, sepse është i zhytur edhe vetë atje./CNA.al

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Debate të forta në Grupin Parlamentar të PD/ Noka-Bashës: I ngule thikën pas shpine Berishës

“80 % e anëtarësisë mbështesin Berishën”/ Noka: Basha tallet me veten kur deklaron fitore

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

https://www.cna.al/2021/09/22/basha-i-pergjigjet-berishes-nuk-do-te-kete-kuvend-te-pd/

Zbulohet kush e mban “peng” Lulzim Bashën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Ju që qeshët me mua..”/ Korreshi iu përvishet deputetëve që u shkrinë gazit me fjalimin e tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Deputeti i PD, Saimir Korreshi ka goditur sërish me fjalimin e tij në Kuvend.

Ai sërish ka përmenduar gjendjen e mjeruar në spitalin e Lushnjes.Ai iu është drejtuar deputetëve që qeshën herë e parë me fjalimin e tij, përfshirë këtu edhe kryetarin e PD-së Lulzim Basha, duke iu tërhequr vëmendjen.

“Nuk e kemi vetëm te vaksinat, për hir të vërtetës i gjithë grupi parlamentar ka qenë pro. Në Lushnjë duhet mik i fortë për të bërë Pfizer, për një skaner duhen dy javë dhe atëherë virusi ka kaluar dy herë në trupin e njeriut. Skaneri i spitalit në Lushnjë do mik, 4 jave qe qytetarët të marrin përgjigjet. Dua ti falenderoj mjekët por jo drejtuesit, në kulmin e pandemisë, ju ftoj të vini ta shikoni urgjencën. Nuk ju kërkoj shumë kohë, vetëm atë që harxhoni në parukeri, ju qeshët herën e parë se aty kalojnë minj, sot aty nuk gjenden mace pasi i kanë çuar në spital të hanë minjtë. Do t’ju lutesha të gjithëve që me rrogën tuaj të parlamentit do t’ia dilnit në fund të muajit, jo më me rrogën e qytetarit”, është shprehur Korreshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luftuam virusin me autoblinda e mitralozë”/ Agron Gjekmarkaj tallet me shëndetin e qytetarëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend, ndër të tjera është ndalur edhe tek situata e pandemisë në vend.

Gjekmarkaj, në fjalimin e tij, duket se u tall me shëndetin e qytetarëve.

Nga foltorja e Kuvendit, profesori i Universitetit të Tiranës, deputeti i Lulit, Agron Gjekmarkaj në tentativë për të ironizuar Qeverinë, tha se kryeministri shikon me dashuri dhe ëmbëlsi atërore, teksa falë tyre Shqipëria buzëqesh, mbin bari dhe ujkun s’e ha gomari.Po ashtu, ai tha se “virusin e luftuam me autoblinda dhe mitralozë”.

Qeveria aktuale shqiptare ka një përmasë të padiskutueshme hyjnore! Ja shikojeni Kryeministrin sa me dashuri dhe ëmbëlsi atërore na sheh duke na kujtuar ditën e gjykimit si Jezusi në Galile.
I bjerrur në besim e qorr dy sysh ai që nuk e sheh apo ndien. Mesia dhe dishepujt nuk administrojnë, ata shpallin të vërtetat solemne të jetës sonë nallane!!
Falë tyre “Shqipëria buzëqesh” ajo nuk zgërdhihet, falë tyre mbin bari, falë tyre ujkun se ha gomari. Falë tyre ngroh dielli, falë tyre nuk rrezohet qielli. Falë tyre mblidhet edhe ky parlament. Falë tyre hapet universiteti me datë 18 tetor! Cila qeveri në botë ia del t’u japë kaq gëzim e sihariqe, të pamundurën ta bëjë të mundur si kjo e jona!

Sillen kështu se janë të mirë e të dëlirë , me besë e shpresë! Pandemia vërtetë qe trazim i madh për botën, gazepi vetë, por ne e luftuam që në fillim virusin me autoblinda e mitralozë! Sa herë kujtoj atë vakt më ngjan se ministria Manastirliu hipur mbi tank nën vështrimin e mallëngjyer të liderit për heronjtë e vet, hedh bumje dhe vret pa frikë 300 a 400 viruse të tërbuara që kishin guxuar të merrnin rrugën drejt Surrelit!”, tha Gjekmarkaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, në një konferencë për mediat paralajmëroi krizë energjitike dhe rritjen e çmimit të energjisë.

Por, ndërkohë që kreu i Qeverisë paralajmëron krizë, ajo çfarë ndodh në institucionet shqiptare duket të jetë një skandal.

Pra, pasuritë e shqiptarëve po zhvaten në momentin që kryeministri Rama paralajmëroi një krizë energjitike, duke parë bursën e cila pritet të shkojë 1 megevat rreth 220 euro në muajin dhjetor.

Dhe në një situatë të tillë, KESH, (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare), e cila është prodhuesja kryesore e energjisë në vend e gjitha nga burimet ujore, sot po eksporton energji elektrike.

  Ish-drejtori i KESH, Benet Beci

Për ata që duan ta kuptojnë më thjeshtë, Shqipëria ka krizë dhe blen energji me 200 euro megavatin dhe nga ana tjetër, KESH-i rreth 4 mijë megavat energji elektrike në ditë ia jep një kompanie private.

Kjo sipas një kontrate kriminale, ku nuk janë përcaktuar oraret e shkëmbimit të energjisë elektrike dhe që është firmosur nga ish-drejtori i KESH, Bent Beci, i cili sot është deputet i Partisë Socialiste.

Kontrata jo vetëm është firmosur në KESH, por ka marrë OK, edhe tek Autoriteti i Konkurencës.

CNA.al ka mësuar se KESH edhe pse e ka ditur situatën problematike hidrike, edhe pse është në dijeni të një krize, shet energji jashtë.Dhe kjo jo duke arkëtuar të ardhura, por jep një sasi energjie e cila del jashtë, në pikun e kërkesës për energji. Pra, rreth orës së mesditës kur dhe kërkesa është më e lartë dhe një kompani private që merr këtë energji e kthen atë pas mesnate.

LEXO EDHE:  Luli u katandis me 200 vetë/ Nga Korça fillon ‘dimri i vetmisë së madhe’

LEXO EDHE:  Gara në PD/ Ibsen Elezi flet për kërcënime

Dhe sot një kompani private fiton qindra mijëra euro në ditë, dhe miliona euro në muaj, kurse KESH merr vetëm lëmoshë.

Burimet për CNA.al bëjnë të ditur se në bazë të kësaj kontrate, energjia është shkëmbyer deri ditët e fundit.

Kontrata që CNA.al do ta publikojë në vijim tregon se KESH po kryen një akt kriminal.

Kur vendi po përjeton krizë energjitike. Kur energjia blihet me çmim të shtrenjtë, në kohën e pikut dhe kërkesës më të lartë të kësaj energjie KESH e nxjerr jashtë dhe e merr gjatë natës, kur çmimi është shumë i lirë dhe askush nuk ka nevojë për energji.

CNA.al ka kryer një investigim dhe ka verifikuar çdo të dhënë, të konfirmuar edhe nga zyrtarë të lartë të KESH, nga burimet e saj konfidenciale, nga Autoriteti i Konkurencës, për një akt kriminal që po ndodh ditë pas dite dhe e cila çon disa miliona euro në xhepat e një kompanie private dhe jep disa cikërrima KESH-it, i cili në kohë krize, në vend që këtë energji ta fusë në sistemin shqiptar, të ulet çmimi dhe t’iu jepet qytetarëve, çohet jashtë dhe merret pas mesnate.

Vijon…/CNA.al

LEXO TE PLOTE