LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë ndodh me flokët tuaj kur pini kafe?

20 Korrik 2021, 20:05, Lifestyle CNA
Çfarë ndodh me flokët tuaj kur pini kafe?

Sipas studiuesve kafeja ka një ndikim pozitiv jo vetëm nga ana shëndteësore por edhe për flokët tuaja.

Disa nga përfitimet që sjell kafj apër flokët tuaja:

Kafja bën që flokët tuaj të zgjaten më shumë

Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të merrni fije më të gjata. Kafeina synon dihidrotestosteronin një  hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes .

Bën flokun të shkëlqejë

Ndërsa aplikimi i serumeve të flokëve mund t?ju ??ndihmojë të ringjallni flokët e pajetë, ato sigurojnë vetëm rezultate të përkohshme. Përveç shumë përfitimeve të tjera shëndetësore, pirja e kafesë gjithashtu mund t’i japë jetë të re flokëve të dëmtuar. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fijet tuaja me shkëlqim natyror.

E forcon atë

Përveç që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj nga brenda. Rritja e rrjedhjes së gjakut në lëkurën e kokës parandalon që gjëndrat e flokëve të dobësohen, duke parandaluar rënien e flokëve dhe duke i bërë flokët tuaj më të butë dhe më të fortë.

I bën më voluminoz

Ndërsa shumica e produkteve për kujdesin e flokëve që përmbajnë kafeinë vetëm mund t?i bëjnë flokët të duken më të plota, pirja e kafesë në të vërtetë ndihmon që kimikati të arrijë në gjëndrat e flokëve. Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhën e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon që flokët të bëhen më të trashë dhe më të plotë.

I bën flokët e butë dhe të kontrollueshëm

Edhe pse cilësi e flokëve tuaj përcaktohet kryesisht nga gjenetika, zakonet tuaja të ngrënies dhe pirjes gjithashtu mund të ndikojnë në cilësinë e flokëve tuaj. Përveç që i bën flokët më të fortë dhe të shkëlqyeshëm, kafeina mund t’ju ndihmojë të zbutni flokët e pabindur. Kur rrënjët e flokëve marrin mjaftueshëm vitamina thelbësore dhe lëndë ushqyese , përfundimisht i bën flokët tuaj më të butë dhe më të kontrollueshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga