Connect with Us

Qeveria pranon aferën e inceneratorëve/ Nuk shkon të përballet

Aktualitet

Qeveria pranon aferën e inceneratorëve/ Nuk shkon të përballet

Publikuar

-

Qeveria pranon aferën e inceneratorëve/ Nuk shkon të përballet

Çështja e inceneratorëve të Elbasanit, Fierit apo edhe Landfillit të Sharrës, shoqëruar së fundi edhe me skandalin e mbetjeve në Durrës, ku janë stisur disa veprime të mbështetura edhe mediatikisht për tendera që shkojnë deri në 15 milionë euro, apo edhe milionat që shkojnë për Landfillin e Sharrës, është ndoshta një ndër aferat më skandaloze në Shqipëri. Një skandal, që vijon të thellohet.

Rreth një vit më parë, CNA.al denoncoi me dokumente zyrtare dhe ekskluzive atë që mund të qyhet “afera e shekullit”.

CNA.al, ka mundur të zbërthejë skemën, sesi qeveria shqiptare ka dhënë 50 milion euro për dy inceneratorë, atë në Elbasan dhe në Fier. Ku në një mënyrë të qartë, duke investiguar dokumentat, duke siguruar dhe materiale ekskluzive, kemi treguar se janë të njëjtët persona që fshihen pas inceneratorëve. Të cilët janë shtetasi Klodian Zoto, shtetasi Mirel Mërtiri dhe bashkëjetuesja e këtij të fundit Stela Gugallja. Këta katër persona janë njerëzit kryesorë të cilët kanë marë dy ofertat e pakërkuara për inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit, për të cilat qeveria shqiptare duhet të paguajë të paktën 50 milion euro.(Lexo këtu)

Po ashtu e njëjta skemë është përdorur edhe për inceneratorin e Tiranës. Një koncesion 128 milion euro, për 30 vite. Një investim i cili përfshin landfillin e Sharrës, ku do pretendohet se do të ndërtohet edhe një incenerator për të prodhuar energji dhe gjithashtu do të bëhet edhe trajtimi i mbetjeve urbane dhe mbetjeve të tjera. (Lexo këtu)

LEXO EDHE:  Negociatat/ Reagon kryetari i Komisionit të Integrimit: Qeveria po gënjen
   Skema e inceneratorit të Tiranës

Ndërkohë, CNA.al zbuloi edhe skemën e plotë të lidhjes Qeveri-Inceneratorë-Media, ku me dokumente zyrtare treguam edhe ortakëritë e pronarëve dhe drejtues mediash, me pronarët e koncesionit të inceneratorëve. (Lexo këtu).

Skema e lidhjes Qeveri-Inceneratorë-Media

Por, përtej denoncimeve të bëra nga CNA.al, ka pasur reagime edhe nga opozita. Për pak kohë edhe kreu i PD, Lulzim Basha doli në disa konferenca shtypi, dhe denoncoi aferen, por më pas në selinë e SHQUP ra heshtja. Arsyen e heshtjes, e di vetëm Lulzim Basha, por kjo është një tjetër temë.

Fakti është se afera e inceneratorëve është denoncuar fort nga media, nga politika, dhe ka pasur edhe denoncime në SPAK.

Ndërkohë, së fundi, edhe pas problematikës së krijuar me mbetjet në Durrës, çështja e inceneratorëve është rikthyer në media. Disa televizione së fundi kanë bërë edhe emisione, dhe çështja në fjalë vijon të denoncohet në vijimësi.

Por, ajo çfarë bie në sy është heshtja e qeverisë. Për më tepër ndërkohë që media paralajmërohen edhe arrestime të bujshme nga SPAK, pikërisht për këtë aferë korruptive, nuk ka asnjë reagim nga qeveria.

Pra, mesa duket qeveria në heshtje po pranon aferën e inceneratorëve, dhe nuk shkon të përballet./CNA.al

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Debat në Bundestag/ Merkeli mbështet Laschetin dhe sulmon Scholzin

Publikuar

-

Nga

Kancelarja Merkel ka mbështetur edhe një herë fuqishëm CDU/CSU në atë që pritet të jetë seanca e fundit e Bundestagut para zgjedhjeve. Ajo gjithashtu kritikoi vërejtjet e kandidatit të kancelarit Scholz.

Në seancën e fundit të parlamentit federal për zgjedhjeve, kancelarja Merkel e quajti luftën kundër ndryshimit të klimës si çështjen më urgjente të kohës sonë. Ajo tha se janë ndërmarrë hapa të rëndësishëm gjatë kësaj legjislature. Ndër të tjera, ajo iu referua Ligjit të Mbrojtjes së Klimës me buxhete vjetore dhe objektiva sektoriale. Në lidhje me pandeminë Korona, ajo ripërtëriti apelin e saj për popullatën që të vaksinohet. Në fund të deklaratës së saj, Merkeli bëri thirrje për zgjedhjen e kandidatit unionist për kancelar, Armin Laschet.

Kancelarja Angela Merkel i përshkroi zgjedhjet e ardhshme parlamentare si një vendim mbi drejtimin që do të marrë Gjermania dhe i dha mbështetje të fortë kandidatit të CDU/CSU për kancelar Laschet. Në të njëjtën kohë, në atë që pritet të jetë seanca e fundit e Bundestagut para zgjedhjeve më 26 shtator, ajo paralajmëroi kundër një aleance të SPD dhe të Gjelbërve me Partinë E Majta.

Angela Merkel dhe Armin Laschet

“Nuk është e parëndësishme se kush e qeveris këtë vend,” tha ajo. Këto janë zgjedhje të veçanta “sepse në kohët më të vështira është një vendim për dretimin që do të marrë vendi ynë”, theksoi Merkeli. Qytetarët kishin zgjedhjen midis dy opsioneve: një qeverie të SPD dhe Të Gjelbërve “që pranon mbështetjen e Partisë E Majta, të paktën nuk e përjashton atë” ose një qeveri të udhëhequr nga CDU dhe CSU me Laschetin në krye.

“Rruga më e mirë për vendin tonë është një qeveri federale e udhëhequr nga CDU/CSU me Armin Laschetin si kancelar,” tha Merkeli. Një qeveri e tillë, tha ajo, do të siguronte stabilitet, besueshmëri, moderim dhe rrugë të mesme. “Kjo është pikërisht ajo që i duhet Gjermanisë.”Scholzi mbron fjalët që ka përdorur

Toni i Kancelares ishte i pazakontë, sepse në vitet e mëparshme, gjatë paraqitjeve në Bundestag Merkeli kishte theksuar gjithmonë gjuhën e përbashkët me partnerin e saj të koalicionit, SPD. Merkeli shprehu kritika të drejtpërdrejta edhe ndaj zëvendëskancelarit dhe kandidatit të SPD për kancelarin Olaf Scholz. “Sigurisht, askush prej nesh nuk ishte dhe nuk është kavie laboratori në asnjë formë,” tha ajo, duke iu referuar deklaratave përkatëse të Scholzit gjatë fushatës zgjedhore. Çdo person i vaksinuar kishte marrë një vaksinë të testuar mjaftueshëm. Politikanët duhet t’i bindin njerëzit të vaksinohen”dhe të mos debatojnë me imazhe të shtrembëruara të kavieve të laboratorit”.

Javën e kaluar, kandidati i SPD për kancelar, Olaf Scholz kishte thënë në një intervistë me një radio lokale në landin Rini Verior-Vestfalia: “50 milionë vetë janë vaksinuar tani dy herë. Ne të gjithë kemi qenë kavie laborotari për ata që kanë pritur deri tani. Prandaj unë, si njëri nga ata 50 milionë, them se shkoi mirë. Bëhuni edhe ju pjesë e vaksinimeve.”

Scholzi i mbrojti fjalët që kishte përdorur pas fjalimit të kancelares. Ai tha se populli duhej të bindet për vaksinimin – në një mënyrë të qetë, të shtensionuar e edhe me shaka, për të cilat qeshet në shumë aktivitete. “Nëse ca nuk duan të qeshin dhe të mërziten për këtë, mund të ketë të bëjë me faktin se ata kanë pak për të qeshur kur shikojnë shifrat e sondazheve të tyre,” tha ai.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Dëshmon ish-juristi për “CEZ”: Privatizimi nisi që në 2005-n

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Rama sulmon mediat dhe politikanët: Nuk luftohet me gjithollogji

Thirrje nga salla

Përveç kësaj, Scholzi përmendi tre përparësi për një qeveri federale nën udhëheqjen e tij: luftën kundër varfërisë së fëmijëve, strehim të përballueshëm dhe pensione të qëndrueshme. Për të, këto janë garanci për kohezionin e shoqërisë, tha Scholz-i.

Deklaratat e Merkelit çuan në thirrje të shumta nga salla e seancës plenare. Kryetarja e grupit parlamentar të AfD-së, Alice Weidel e akuzoi kancelaren Merkel se e kishte lënë Gjermaninë prapa si një rast për t’u rindërtuar. Vendi është gjithashtu i pasigurt dhe i ndarë, tha ajo.

Kryetari i liberalëve të FDP -së, Chrisitan Lindner tha duke iu drejtuar kandidatit për kancelar të SPD -së, Olaf Scholz, se nuk duhen fituar sondazhet, por zgjedhjet. Dhe as atëherë nuk është e sigurt që je në gjendje të drejtosh një qeveri. Ai akuzoi të Gjelbrit se donin ta bënin të gjithë Gjermaninë një lloj “Bullerby” (vend të idealizuar të lumturisë). Kreu i grupit parlamentar të partisë E Majta Bartsch bëri thirrje për ndihmë për qytetarët./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 920 të infektuar dhe 28 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, ka informuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 10 mijë e 321 testime, prej të cilëve 920 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjithashtu janë shënuar 28 raste të vdekjes.

MSH informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15 mijë e 869 doza të vaksinës kundër COVID-19, ndërsa prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 938 mijë e 504 doza të vaksinës.

LEXO EDHE:  Krimi i organizuar/ Çfarë paralajmëron Artan Hoxha ?

LEXO EDHE:  Krimi i organizuar/ Çfarë paralajmëron Artan Hoxha ?Deri më sot 318.099 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Ditën e sotme janë shëruar 1 mijë e 698 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 123 mijë e 852, ndërsa në total numri i rasteve aktive është 24 mijë e 484./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Blinken: Talebanët përballë presionit ndërkombëtar për të lejuar evakuimet

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të martën se talebanëve u është bërë përsëri e qartë gjatët orëve të fundit se komuniteti ndërkombëtar do t’u kërkojë të respektojnë zotimet për të lejuar të gjithë ata që kanë dokumente të rregullta udhëtimi të largohen nga Afganistani nëse dëshirojnë.

Sekretari i Shtetit i bëri komentet në Katar, ku ndodhet së bashku me shefin e Pentagonit për të diskutuar situatën në Afganistan, masat anti-terrorizmit dhe ndihmat humanitare:

Sekretari Blinken tha se në 24 orët e fundit talebanët kishin respektuar angazhimet e bëra, duke lejuar largimin me rrugë tokësore të katër shtetasve amerikanë. Të hënën një zyrtar i Departamentit të Shtetit pohoi se talebanët ishin në dijeni të itinerarit që do të ndiqej, por pa specifikuar se në ç’pikë kufitare u nxorën katër të evakuuarit.

Zoti Blinken tha se në Afganistan besohet të ketë ende rreth 100 shtetas amerikanë, disa prej të cilëve afgano-amerikanë. Ai shtoi se Departamenti i Shtetit është në kontakt direkt me ta dhe me personat që e kanë për detyrë t’i ndihmojnë të gjejnë mënyra për të dalë nga Afganistani.

“Po zhvillojmë diplomaci intensive në këto momente. Jemi në kontakt me talebanët mbi këtë temë. Kanë thënë se do të lejojnë largimin pa probleme të personave me dokumente udhëtimi.Do t’u kërkojmë të mbajnë zotimin,” tha sekretari i shtetit.

Zoti Blinken i bëri komentet në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Mbrojtjes, Lloyd Austin, Ministrin e Jashtëm të Katarit Mohammad bin Abdulrahman Al Thani dhe Ministrin e Mbrojtjes së Katarit Mohammed al-Attiyah, pas një takimi për të diskutuar situatën në Afganistan, anti-terrorizmin dhe ndihmat humanitare.

Zoti Blinken reagoi ndaj komenteve të zyrtarëve në Afganistan se katër avionë me shtetas afganë ishin bllokuar në pistën e fluturimeve në Mazar-e-Sharif.

“Nuk kemi informacion që ka persona që po mbahen të bllokuar në Mazar-e-Sharif. Por po analizojmë kërkesat dhe rregulloret për lëvizje dhe dalje nga Afganistani,” tha ai.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Rama sulmon mediat dhe politikanët: Nuk luftohet me gjithollogji

LEXO EDHE:  Nga arrestimi për drogë, tek marrja e ryshfetit/ Si doli zbuluar prokurori Kariqi, përgjimet që e fundosënAi shprehu mirënjohje të thellë për popullin e Katarit për rolin që ka luajtur ky vend duke u shndërruar në një pikë masive evakuimesh për shtetas amerirkanë dhe afganë të rrezikuar pas rënies së Afganistanit në duart e talebanëve. “Dë të kujtohet për shumë kohë ajo që bëri Katari për amerikanët, afganët dhe shtetas të vendeve të tjera,” tha zoti Blinken.

Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, vlerësoi rolin e Katarit për të realizuar me sukses operacionin më të madh të evakuimeve nga ajri në histori:

“Në një moment kritik dhe historik, Katari bëri më shumë se ç’pritej prej tij. Zemërgjerësia juaj luajti rol për të shpëtuar mijëra jetë. Jam shumë krenar që ushtria jonë, së bashku me partnerët realizuan evakuimin më të madh nga ajri në histori, duke nxjerrë nga Afganistani më shumë se 124,000 vetë,” tha shefi i Pentagonit.

Ministri i jashtëm i Katarit, al Thani, tha se vendi i tij po punon me afganët për t’u ofruar asistencë teknike në mënyrë që të rikthehen në funksionim aeroportet për të mundësuar dërgimin e ndihmave humanitare si dhe për të rifilluar transportin e pasagjerëve.

Gjatë qëndrimit në Doha, dy zyrtarët e lartë amerikanë po vizitojnë edhe një qendër ku përgatitet dokumentacioni për të evakuuaritt si dhe po takohen me ushtarakë e diplomatë amerikanë.

Më pas Sekretari i Shtetit, Blinken shkon në Gjermani për t’u takuar me trupat amerikane dhe refugjatë afganë në bazën Ramshtajn.

Gjatë qëndrimit në Gjermani ai do të drejtojë edhe një takim ministror me pjesëmarrjen e 20 vendeve të angazhuara në zhvendosjen dhe sistemimin e refughatëve afganë.

Ndërsa Sekretari i Mbrojtjes, Austin do të vazhdojë turneun e tij me vizita në Bahren, Kuvajt dhe Arabi Saudite./ VOA

LEXO TE PLOTE