Connect with Us

Mark Marku rrëzon vettingun në PD

Politikë

Mark Marku rrëzon vettingun në PD

Publikuar

-

Sot zyrtarisht Lulzim Basha njoftoi nëpërmjet zyrës së tij të shtypit se Mark Marku, pedagogu i Universitetit të Tiranës, ish deputet i PD në vitin 2009 deri në vitin 2013, do të jetë drejtues i qarkut të Lezhës.

Në fakt, Marku nuk është një risi ashtu siç po tentohet të shitet në media, por është një riciklim. Ai ka qenë deputet i Partisë Demokratike dhe është larguar më pas për shkak se nuk respektonte vendimet e grupit parlamentar.

Njeriu i cili sot në publik kërkon që të respektohen vendimet e Lulzim Bashës, dikur nuk i ka respektuar vetë dhe për këtë arsye është larguar, por sot le ta shikojmë në një këndvështrim tjetër emërimin e Mark Markut. Pra, jo vetëm në lidhje me sjelljen e tij politike, por me themelet e PD, me një proces që është shitur si më i suksesshmi i 30 viteve të fundit, vettingu dhe seleksionimi i kandidatëve për deputet të PD.

Basha tallet me komisionin Ruli/ Ja si u falsifikuan rezultatet dhe listat në Durrës, shkuan 27 u kthyen 28 emraMark Marku dhe katër personazhe të tjera politike, midis tyre edhe një anonim si ishte Enriketa Papa, kryen procesin vettingut në PD duke skualifikuar nga 3000 mijë kandidatë duke i cuar në 900 e më pas duke i lënë në disa qindra. Shifrat e sakta asnjëherë nuk dihen pasi askush nuk ka të dhëna të sakta, pasi ato mbahen konfidente. Në fund të procesit, i gjithë komisioni përfundoi në largimin e Romeo Gurakuqit, Luan Baçit, Ervin Salianjit, Klevis Balliu, Endri Hasës dhe disa personazheve të tjera politike, nga ata që ishin pjesë e elitës, pra deputetë dhe ish deputetë, pa folur këtu për skartimin që u bëri mijëra të tjerëve pa iu dhënë asnjë argument, thjesht dhe vetëm duke i gënjyer se do të ishin pjesë e strukturave të ardhshme të qeverisë së PD, në rast se arrin.

Pra, ishte Mark Marku ai që skualifikoi dhe hoqi me qindra emra duke qenë në konflikt të pastër interesi. Dikush që do të kandidonte vetë, hoqi nga lista kandidatët e tjerë. Ishte Mark Marku që selektoi listën e qarkut të Lezhës dhe komisioni i vettingut që fshinë me dhjetra emra të propozuara nga anëtarësia e PD në këtë qark dhe tani shkon vetë kandidat.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Basha: Nëse trafikohet vota, opozita djeg mandatet

A nuk ka një konflikt të pastër interesi këtu? A nuk është Mark Marku personi që rrëzon vetingun në PD?

Sepse jo vetëm që ka hequr me dhjetra apo qindra emra në gjithë Shqipërinë, por shkon e kandidon vetë. Pas Mark Markut mund të kandidojë dhe Bujar Nishani i cili ka shprehur ambiciet e tij. Pra, mund të bëhen dy personazhe që kanë bërë vettingun e të tjerëve dhe vetëkandidojnë.

Po këtyre kush ja bëri vettingun? A nuk ka nevojë Mark Marku për një vetting politik pasi është një riciklim i Lulzim Bashës duke u shitur si një prurje e re në PD.

Në fakt profesori i Universitetit mund te jetë një kandidaturë e mirë, por përpara se të garojë duhet tu kërkojë ndjesë atye personave në Lezhë që i ka skualifikuar nga gara dhe duhet tju thotë se i ka hequr per t’i zënë vendin pasi në Lezhë ka mjaft qytetarë e intelektualë demokratë të cilët kanë dhënë një kontribut këto 30 vite, ndërsa Marku është bërë një herë deputet nga dera dhe ka dalë nga dritarja dhe tani po hyn sërish nga dera, por pasi ka skualifikuar çfarë i ka dashur qejfi, shkon i pari aty dhe u thotë” unë tani iu hoqa të tjerëve dhe tani jam vetë kandidat”.

Kjo formulë, sot ka rrëzuar edhe procesin e vettingut edhe seleksionimin politik, gjojan në emër të moralit dhe ndershmërisë që ka bërë Lulzim Basha duke përdorur Mark Markun dhe komisionin e ashtuquajtur, të vettingut në PD./CNA.al

Zgjedhjet e 25 prillit/ Basha i beson qarkun e rëndësishëm, Mark Markut

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

U vetshpall kandidat për kreun e PD/ Kadilli: I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha

Publikuar

-

Nga

Fatbardh Kadilli është vetshpallur kandidat për të qenë në krye të Partisë Demokratike ka treguar arsyen se përse vendosi të marrë këtë vendim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN Kadilli u shpreh se pikënisja për një opozitë të re ka qenë momenti i konstatimit të humbjes së PD në zgjedhjet e 25 prillit. Ai shtoi se ky është momenti më i dobët që PD ka pasur ndonjëherë.

I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha, ia kam thënë më 8 Mars që nëse humb do më keshë përballë. Në momentin që u realizua fakti i humbjes konstatoj me zemërim që PD ka hyrë në një cikël zbritje, duhet të fillojmë që sot për një opoztitë të re. Ky është momenti më i dobët ndonjëherë i PD. Opozita ka humbur dhe Basha është përgjegjës për fitoren e Ramës. Ai është zgjedhur kryetar partie dhe jo inventarizues humbjesh”, u shpreh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhet e 25 Prillit/ Gjekmarkaj: Vjedhja e votave tragjedi e demokracisë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Deputeti i zgjedhur i PD në Lezhë Agron Gjekmarkaj ka folur për zgjedhjet e 25 Prillit. Sipas tij, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve është tragjedi e demokracisë shqiptare.

I ftuar në studion e “Real Story” ai deklaroi se kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, por ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandwich.

Unë mendoj që temat e emisionit këto dy javë duhet të kishin pasur në fokus si u vodhën zgjedhjet. Mendoj që shumica e shqiptarëve e besojnë. Narrativa ndryshon kur je në studiot e Tiranës dhe tjetër është kur je me statusin e dëshmitarit në një histori. Ndoshta unë do kisha pasur tjetër qasje nga një studio televizive, ndryshe kur merr informacion në gjithë Shqipërinë se çfarë ka ndodhur.

Nuk është term i fortë sepse më duket term i vërtetë, tragjedia e demokracisë shqiptare, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve, por kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, sigurisht ka pasur ndonjë tentativë për prishje fletësh votimi, ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandëich dhe kanë ndikuar në të gjitha format e mundshme që të trukohet dhe të ndryshojë vullneti i elektorëve në kutinë e votimit dhe pjesërisht ia kanë dalë duke ia hequr një sasi mandatesh opozitës shqiptare, duke penguar ardhjen e saj në pushtet me artifice.

Kush janë këto artifice? Janë disa, i ka renditur PD në ankimin që i ka çuar KAS. Përdorimi i parave të tërmetit, menaxhimi i vaksinës dhe pandemisë, punësimet e paligjshme që u bënë, fryrja e administratës, forma më tipike siç janë aleancat në qytete të caktuara me grupe të njohura për kriminalitet”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lindi si parti pa ideologji”/ Mentor Kikia: LSI është fshirë nga skema politike

Publikuar

-

Nga

“Lindi si parti pa ideologji”/ Mentor Kikia: LSI është fshirë nga skema politike

Gazetari Mentor Kikia u shpreh mbrëmjne e sotme se LSI ka qenë nën objektivin e kryeministrit Edi Rama për tu fshirë nga skena politike.

Në një intervistë për emisionin PolitikOn, Kikia theksoi se PS dhe PD janë parti që lindin duke përfaqësuar një bazë ideologjike, ndërsa shtoi se LSI lindi si një parti pa ideologji, por si një parti me njerëz të pakënaqur

Të kritikosh humbësin është gjëja më e thjeshtë. Ata që kanë humbur janë në një proces legal kontestimi dhe nuk e kanë pranuar rezultatin. Për të thënë të vërtetën është më demokratike në 30 vite se po bëhet në mënyrë institucionale. Për të arritur në përfundimin nëse LSI është fshirë nga skena politika, ashtu sikurse qenë një objektiv i Ramës, që ka dashur të krijojë një pol me dy parti kryesore, duke eliminuar gjithë aktivitetin politik të LSI-së.

PS dhe PD janë parti që lindin duke përfaqësuar një bazë ideologjike. LSI lindi si një parti pa ideologji, por si një parti me njerëz të pakënaqur. LSI në këto kushte, u krijuar perceptimi i njerëzve që kanë nevoja që e shihnin partinë për të kapur një vend në administratë. LSI konsiderohej si një parti që të siguronte punë, si një parti interesi”, tha Kikia./CNA.al

LEXO TE PLOTE