Connect with Us

“Do bëjmë një pakt”/ Bozdo tregon angazhimin e opozitës: Do luftojmë…

Politikë

“Do bëjmë një pakt”/ Bozdo tregon angazhimin e opozitës: Do luftojmë…

Publikuar

-

Hetimi i koncesioneve/ Bozdo: Me ndihmë e agjencive ndërkombëtare, do dëshmojmë korrupsionin e qeverisë

Anëtari i Kryesisë së PD, Eno Bozdo ka treguar se si opozita do i luftojë oligarkët në rast se do të vijë në qeveri.

Bozdo thotë se do të bëhet një pakt me termin oligark, që nuk do të nënkuptojë vetëm ‘klasikët’, por të gjithë ata që kontrollojnë nëpërmjet qeverisë tregun, tregtinë, ekonominë dhe varfërinë. Në emisionin “Real Story” ai thotë se opozita është i destinuar t’i japë fund marrëdhënies me ta në qeveri pasi ndryshe PD nuk qeveris dot.

“Këta persona kanë ekzistuar gjithmonë, fakti është çfarë i ka ofruar njeriu në pushtet, çfarë autostrade. Pavarësisht sa komplekse, opozita është e destinuar t’i japë marrëdhënies, ndryshe nuk qeveris dot.

Oligarkitë nën pektin e demokracive funksionale janë sistemet më të vështira për t’u përmbysur. Nesër Basha kryeministër dhe ministri i financave nuk e kanë në dorë. 140 mln euro këtë vit në pandemi vetëm për kontratat koncesionare.

LEXO EDHE:  PD denoncon skandalin/ Rama dhe Veliaj blejnë votues

Do bëjmë një pakt me termin oligark. Do jenë ata që kanë kapur tregun, duke kontrolluar, tregtinë, varfërinë, ekonominë. Këtu njerëzit po varfërohen, është një skenar që varfëria të çon në shtypje, përderisa njerëzit ikin nga Shqipëria i kemi nënkuptuar të gjitha. Oligarkë nënkuptojmë korrupsionin.

Kemi 3 vite që i denoncojmë. Nuk ka një rast ku nuk është bërë një denoncim me emër e mbiemër. E kemi bërë në mënyrë periodike. Basha ka dhënë një premtim”, tha Bozdo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha dhe Veliaj refuzojnë të pajtohen/ GJKKO do t’i thërrasë sërish në Vjeshtë

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha është paraqitur mëngjesin e sotëm pranë Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion, pasi ishte thirrur në lidhje me padinë ushtruar ndaj kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Seanca e sotme ishte planifikuar për pajtim mes kreut të PD dhe kryebashkiakut, por të dyja palët si Basha ashtu edhe përfaqësuesi ligjor i Veliajt e kanë refuzuar një kërkesë një të tillë.

Tashmë senca gjyqësore për këtë rast pritet të vijojë  me 24 Shtator. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çohuni e thuajeni troç si demokratët e Korçës”/ Thirrja e fortë e Edvin Kullurit: Refuzoni Bashën

Publikuar

-

Nga

Edvin Kulluri: Rizgjedhja e Bashës në krye të PD ogur shumë i keq për partinë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtarë të PD-së Edvin Kulluri u ka bërë thirrje demokratëve që të ndjekin shembullin e Korçës përballë dështimeve të njëpasnjëshme të Lulzim Bashës.

“Kam 8 vjet që qesh me shprehjen se “njerëzit kanë frikë nga Rama”! Tani kam 4 vjet që më vjen të vjell kur dëgjoj se “kanë frikë nga Basha” dhe kjo të bën të vësh duart në kokë!

Tani që dolën në Korçë një grup burrash e grash që s’ju a ndien fare për kryetarin e PD, që pas 4 humbjesh ka çelësat e kashtës në dorë, nuk di ç’të mendoj”,  ka shkruar Kulluri në rrjetet sociale.

Më tej Kulluri ka treguar se dhjetëra kryetarë grupseksionesh me të cilët ka folur pas 25 Prillit, shprehen se “nuk merremi më me këtë punë”.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj mesazh të fortë mbështetësve të Bashës/Minjtë vollën ndaj meje

LEXO EDHE:  Cilësia e tamponëve të Covid/ ISHP i përgjigjet akuzave të PD

Akoma nuk e kuptoj sesi kjo tërheqje përkthehet në “rebelim”!

Jo, çohuni e thuajeni troç si demokratët e Korçës “ne do merremi me politikë dhe jemi në PD, por refuzojmë këtë model drejtimi”!”,

 Atë që kam 4 vjet që e them përditë e mendojnë qindra e mijëra aktivistë të PD, por që zgjedhin të heshtin e tërhiqen pa e thënë me zë të lartë e të qartë atë që mendojnë vërtet!

Partia Demokratike është e anëtarësisë dhe votuesve të saj e jo një leadershipi pasiv të katapultuar nga konjuktuara te pista!

Çohu demokrat e fol!”, apelon Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lista e zezë amerikane dhe dekriminalizimi/ “Partitë politike të distancohen nga zyrtarët non-grata”

Publikuar

-

Nga

Instituti i Studimeve Politike (ISP), duke mbështetur urdhrin ekzekutiv të Presidentit të SHBA në qershor 2021 për masa të veçanta kundër korrupsionit për zyrtarë të ndryshëm në Ballkanin Perëndimor, vlerëson se vende si Shqipëria kanë nevojë jetike të aplikojnë standarde më të larta për politikanë e politikë të pastër, për dekriminalizimin dhe integritetin e çdo individi me angazhim dhe pozita publike.

Ligji 138/2015 ishte një mekanizëm pozitiv dhe funksional, por vettingu në politikë, në strukturat drejtuese e përfaqësuese të partive dhe në të gjitha institucionet e zgjedhura dhe të emëruara, do t’i jepte dekriminalizimit dhe standardeve të integritetit më shumë legjitimitet, mbështetje dhe besim publik.

Disa zyrtarë të lartë politikë janë deklaruar në listën e zezë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Secili prej tyre vijon të ketë imunitet politik, të jetë pjesë e strukturës drejtuese në partitë respektive, të ndikojë në vendimmarrjen e partive të tyre dhe të vendit, si dhe të promovohet në media dhe aktivitete politike si model pozitiv karriere. Një vend anëtar i NATO dhe kandidat për në BE, duhet të ndjekë standarde më të larta integriteti në përfaqësimin politik.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj mesazh të fortë mbështetësve të Bashës/Minjtë vollën ndaj meje

ISP apelon publikisht partitë politike të tregojnë lidership dhe përgjegjshmëri, duke u distancuar publikisht nga çdo zyrtar i tyre i përfshirë në listën e zezë amerikane ose të penalizuar nga dekriminalizimi.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj mesazh të fortë mbështetësve të Bashës/Minjtë vollën ndaj meje

Në përputhje me premtimet për standarde etike, partitë duhet të mënjanojnë nga pozitat drejtuese dhe përfaqësuese parlamentare dhe ekzekutive çdo individ me rekorde të tilla. Në këtë mënyrë, ato kanë rastin të dëshmojnë mbështetje për integritetin e zyrtarëve politikë dhe publikë, për vettingun në politikë, për llogaridhënie dhe për jetësimin e parimeve të shtetit të së drejtës.

Koha kur politikë dhe politikanë të pastër!/CNA.al

LEXO TE PLOTE