Connect with Us

Realiteti përmes karikaturave/ Mesazhet “therëse” të Gjergj Lucës për politikanët

Politikë

Realiteti përmes karikaturave/ Mesazhet “therëse” të Gjergj Lucës për politikanët

Publikuar

-

Kushdo që ka vizituar ambientet “Rozafa” nuk i ka shpëtuar dhjetra metra katrorë karikatura murale dhe mesazhet therëse që ta përciellin.

Patjetër që dikujt këto mesazhe i kanë therë edhe më shumë. Shqiptarët që kanë jetuar mes dy kohësh, nuk mund të mos përceptojnë të përbashkëtat dhe dallimet mes tyre. Ato që Gjergj Luca i quan demagogji komuniste, dhe  demagagji demokratike dhe një sërë vlerash që dita ditës po shkatërrohen.

Por gjithë këtë ironi dhe sarkazëm, kujt ia përcjell Gjergj Luca!? Atyre që i vodhën jetën, atyre që vazhdojën  të “presin koka” çdo ditë! Servilëve!

Ky është një shpërthim tjetër, që soji ynë i politikanëve duhet ta dëgjojnë 3 herë pa ndalim, me laps e letër dhe të mbajnë shënime pasi të vertetat duhen thënë me zë të lartë.

Athërë unë mendoj se kjo tabloja këtu s’ka nevojë për ndonjë shpjegim për të gjithë ata njerëz që e kanë ndarë jeten midis dy epokave, asaj të demagogjisë komuniste edhe kësaj të demagogjisë demokratike.

Unë jam munduar në jetën time, sepse në demagogjinë komuniste kam bërë shkollën, kam vrapuar pas ëndrrës tim, mbas pasionit tim e cila ngeli në gjysmë.

Dhe gjithë atë kohë, unë mundohem ta ironizoj nëpër mure, me shumë kujdes, pa fyer as njerëzit që idealet e tyre kanë marrë fund në atë kohë, por edhe me thënë të vërtetën që edhe këtë demagogjinë demokratike që ne kemi besuar për herë të dytë, po zhgënjehemi nga këta njerëz që ne kemi vënë për bari që të në drejtojnë.

Aty është Enver Hoxha që i ka prerë kokën gjithë miqve të vet dhe ata parakalojnë me kokë të prerë. Këta tmerrohen kur e shohin profesorin e tyre, këta tmerrohen kur e shohin njeriun që e kanë pas baba  dhe e kanë dashur më shumë se baban dhe nënën.

Dhe këta njerëz që e kanë dashur këtë burrë më shumë, fillojnë kujtojnë se çfarë kanë bërë në këtë pjesën e dytë. Nxënësit më të mirë të tij dhe kanë krijuar demagogjinë demokratike.

Enver Hoxha me kë i ka vrarë njerëzit? I ka vrarë me dorën e vet, ka dalë dhe i ka pushkatu! A i ka vrarë njerëzit Enver Hoxha me dorën e prokurorëve dhe gjykatësve?! Të gjithë asaj makinerie të madhe që ngrejti dhe më e bukura është që Enver Hoxha kur i vrau njerëzit, i vrau me dëshmitarë.

Kanë gjyqet e Enver Hoxhës, nxorri dëshmitarë në të zezë, në fals i ka në dosjet e tyre, por i vrau njerëzit me dëshmitarë.

Këta çfarë bëjnë që vijnë dhe gënjejnë në emër të demokracisë? Çfarë kanë bërë këta që e kanë patur Shqipërinë nga kaq vite në dorë?!

Këta janë sjellë më keq se Enver Hoxha duke i prerë kokat njerëzve, duke kriju gjithë historirat e gjykatësve dhe prokurorëve të vet dhe duke u tallur me atë që ka patur pronën dhe beson ende se do e marri, me atë që i vajti siper dhe ja mbivendosi. I tha fëmijëve të vet, shkoni mësoni në shkollë, mundohuni merrni nota të mira dhe vendin e punës në administratë e zuri ai që e ka blerë provimin, ai që e ka patur babain servil, ai që e ka e ka patur babin spiun, ai e zuri vendin e punës dhe mësoi servilizmin tek shefi vet, shefi vet tek shefi tjetër, shefi tjetër tek zv.ministri, zv,ministri tek ministri dhe kjo është bërë një shkatërrim i administratës i tmerrshëm.

Të gjithë njerëzit e kanë kuptuar, kanë qesh, më kanë thënë ku të ka shkuar mendja për të bërë këtë, kam vjell vrerë vetëm ata që se kanë kuptuar”, është shprehur Luca./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Lidhjet politike të bandës “Bajri”/ Artan Hoxha flet pa doreza

LEXO EDHE:  Video/ Enver Hoxha takim me gjyshin e Kim Young Un

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  Historia e suksesit e Maqedonisë së Veriut, mund të jetë drejt fundit

LEXO EDHE:  Turpi ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën politike, sot jo dhe aq

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Publikuar

-

Nga

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor thotë se kufijtë në ballkan nuk mund të ndryshohen por idetë e rivizatimit të hartave në rajon paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit.

Pahor ka paralajmëruar Brukselin se nga vonesat në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE, mund të ndodhin ngjarje të pakëndshme dhe njerëzit të humbasin durimin.

“Nëse njerëzit në rajon, pas një kohe, përjetojë një zhgënjim nga reformat e integruese dhe  Bashkimi Europian, atëherë këtu mund të vij një ideologji tjetër, që mund të ketë pasoja të tilla, që askush prej nesh nuk dëshiron as t’i mendoj. Nuk do të ishte e çuditshme, që nesër, pasnesër apo pas 50 vjetësh edhe udhëheqësve të këtyre shteteve t’ju duket se nuk ka më kuptim të kryejnë reforma. Për këtë arsye e shoh samitin e Brdo Brijunit si një mundësie shumë të madhe të paraqitjes së një ideje të re të angazhimit”, tha Pahor në Përballë me gazetarin Lutfi Dervishi.

Pahor mendon se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Video/ Enver Hoxha takim me gjyshin e Kim Young Un

LEXO EDHE:  Lidhjet politike të bandës “Bajri”/ Artan Hoxha flet pa doreza

“Dua të jem i sinqertë, popullata e vendeve të BE-së nuk e shohin me simpati integrimin e Ballkanit. Prandaj unë dëshiroj t’I bind kolegët e mi se integrimi duhet të ndodh, në mënyrë që në shtetet e rajonit të mos ë ngjarje të papritura. Unë mendoj se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor” , u shpreh ai.

Sllovenia merr më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Europian dhe javën tjetër në Ljubjanë mbahet samiti i Brdo-Brijunit me kryetarët e shteteve të rajonit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE