Connect with Us

Shënim/ Disa pyetje për bashkinë e Elbasanit që nuk ka marrë ende çelsat e inceneratorit

Aktualitet

Shënim/ Disa pyetje për bashkinë e Elbasanit që nuk ka marrë ende çelsat e inceneratorit

Publikuar

-

Bashkia e Elbasanit ka reaguar sot lidhur me inceneratorin e Elbasanit, pas deklaratave të bëra mbrëmjen e djeshme në “Opinion” nga kryeministri Rama.

Në reagimin e saj, bashkia theksonte se ky incenerator është në punë që prej vitit 2017 dhe prodhon energji elektrike, mjaftueshme për veten e saj si edhe për ta dërguar në rrjet.
Sipas këtij reagimi, Bashkia nuk e ka marrë në dorëzim sepse në kontratë është parashikuar që kjo të ndodhë në vitin 2021.

Po bashkia ku e di që inceneratori prodhon energji? Kjo është një pyetje për drejtuesit lokalë të bashkisë.

Ku e di bashkia që ky incinerator prodhon energji, duke marrë për bazë edhe faktin se kjo bashki nuk e ka marrë në dorëzim inceneratorin.
Ç’ punë ka bashkia me inceneratorin kur ende nuk e ka në dorëzim?
Dhe pyetja e radhës: Pse nuk e merr në dorëzim menjëherë bashkia inceneratorin?

Bashkia nuk është OSHEE i cili është institucioni përgjegjës për shpërndarjen e energjise elektrike, nuk ka rrjet të pavaruar lokal të energjisë, përkundrazi faturën e saj e paguan OSHEE. Inceneratori i Elbasanit mund të jetë ndezur disa herë, këtë nuk e vemë në dyshim por të paktën të kenë kurajon dhe të sillen korrekt me qytetarët e tyre duke mos i gënjyer publikisht.
Ai matësi që është nxjerrë nga kryeministri Edi Rama duhet të shkojnë zyrtarët e bashksië të shikojnë kur është vendosur, sa energji ka prodhur dhe në çfarë kohë është prodhuar kjo energji elektrike?

Pa folur më tej për faktin që kjo bashki aktualisht nuk ka marrë në dorëzim inceneratorin e Elbasanit. Do ishte mirë që kryetari të dilte njëherë andej nga inceneratori e të shikonte çfarë ndodhte dhe të krahasonte shifrat, punon me energji elektrike apo me naftë, për sa kohë është prodhuar energjia?

Këto janë disa pyetje për bashkinë dhe qeverinë të cilat shkojnë përtej propagandës politike për një investim të paguar nga taksat e shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Do japë dorëheqjen për të krijuar parti?/ Meta flet pa dorashka: Do bëj çdo gjë që kërkon populli

Disa muaj më parë, CNA.al denoncoi skandalin në lidhje me koncesionin e incenerartorit të Elbasanit, kompanitë e përfshira dhe shkeljet proceduriale.

CNA.al tregoi me dokumente ekskluzive, sesi kompani pa asnjë aktivitet biznesi, fitojnë një koncesion 22 milion euro, që do të paguhet nga taksat e shqiptarëve.(Lexo këtu)/CNA.al

 

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

KE: Të hetohet vdekja e burrit rom gjatë arrestimit nga policia çeke

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Evropës ka kërkuar një hetim të plotë dhe të pavarur për rastin e vdekjes së një qytetari rom derisa po arrestohej nga një polic çek. Polici çek e kishte shtypur me gju në qafë për disa minuta.

Sipas Këshillit të Evropës veprimi i policisë ishte alarmues dhe ngre pyetje të shumta për rrethanat e këtij incidenti tragjik. Ngjarja ka ndodhur në qytetin verior të Teplicës në Çeki.

Pamjet kanë treguar se si më 19 qershor, njëri nga tre policët kishte shtypur me gju qafën e burrit rom. Ai kishte vdekur më vonë në ambulancë dhe identiteti i tij nuk është bërë i ditur.

Policia kishte thënë se një mjek e kishte përcaktuar mbidozën nga droga si shkaktare të vdekjes.

LEXO EDHE:  Kandidatët e Bashës për deputetë/ Berisha: Unë do bëja një listë tjetër

LEXO EDHE:  Ambasadorja Yuri Kim: SPAK të hetojë inceneratorët

Ky shpjegim i policisë u hodh poshtë nga aktivistët e komunitetit rom të cilët paralajmëruan një protestë në Pragë. Por, kryeministri çek, Andrij Babis ka mbështetur trajtimin e incidentit nga ana e policisë.

“Nëse dikush shkatërron makina, është agresiv dhe madje edhe e kafshon një polic, atëherë nuk duhet të presë që të trajtohet me doreza fëmijësh”, tha Babis më 23 qershor.

Edhe organizata Amnesty International në Pragë, dhe e dërguara e qeverisë për të drejtat e njeriut, Helena Valkova, gjithashtu kanë bërë thirrje për një hetim të pavarur.

Ka shumë kohë që komuniteti rom përballet me racizëm dhe diskriminim në Evropën Lindore. Ata ballafaqohen me pengesa të mëdha edhe në punësim dhe arsimim. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Piloti që mbyti gruan kujdeset për imazhin/ “Mos më quani përbindësh”

Publikuar

-

Nga

Piloti që mbyti gruan e tij 20 vjeçare para pak ditësh ka qëndruar për 5 orë në pyetje nga hetuesit. Rrëfimi i vrasësit “kishte shumë pikëpyetje” shkruajnë mediat greke bazuar te burimet nga autoritetet. I akuzuari “ka përsëritur se meriton dënimin, por nuk e konsideron veten përbindëshi që paraqitet”.

Hetuesi dhe prokurori insistuan në pyetjet rreth asaj që ndodhi natën fatale. I akuzuari dyshohet se dha një përgjigje të hollësishme në lidhje me njohjen dhe martesën e tij me gruan e tij.

Kur arriti në përshkrimin e krimit, ai dyshohet se u përgjigj se nuk bëri asgjë për të ndihmuar gruan e tij, kur vuri re se rezistenca e saj po zvogëlohej duke u shuar.

LEXO EDHE:  Trafik droge, vjedhje dhe shfrytëzim prostitucioni/ OFL në shënjestër katër “të fortët” e Elbasanit

LEXO EDHE:  Kandidatët e Bashës për deputetë/ Berisha: Unë do bëja një listë tjetër

Pastaj, sipas të njëjtit informacion, ai nuk dinte çfarë të bënte dhe pastaj filloi të mendonte për fëmijën e tij. Më pas piloti pretendoi se kishte marrë vendimin për të inskenuar grabitjen e rremë dhe e filloi duke vrarë qenin.

Ndjenja që ai la, sipas hetuesve, ishte se, edhe një hap para qelisë, ai ishte i interesuar më shumë për imazhin e tij te njerëzit sesa atë që ndodhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto – Zjarr në Gjirin e Lalzit/ Digjet pylli me pisha

Publikuar

-

Nga

Foto - Zjarr në Gjirin e Lalzit/ Digjet pylli me pisha

Një zjarr ka rënë mbrëmjen e sotme në pyjet me pisha në Gjirin e Lalzit.

Mësohet se flakët po përhapen me shpejtësi të favorizuara edhe nga era, ndërsa ende nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit.

Nga informacionet paraprake, raportohet se forcat zjarrfikëse janë nisur drejt vendngjarjes për të neutralizuar flakët.

Ndërkohë, policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje./ CNA.al

LEXO EDHE:  Ambasadorja Yuri Kim: SPAK të hetojë inceneratorët

LEXO EDHE:  Trafik droge, vjedhje dhe shfrytëzim prostitucioni/ OFL në shënjestër katër “të fortët” e Elbasanit

LEXO TE PLOTE