Connect with Us

Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

Denoncim

Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

Publikuar

-

Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

Në vitin 2009, në prag të zgjedhjeve parlamentare, kryeministri i atëhershëm Sali Berisha do të deklaronte se “ne rikthejmë rrugën e lashtë Egnatia, rrugë në të cilën, në shekuj e shekuj, karvanët e shqiptarëve udhëtuan për tregti e qëllime të tjera”.

Sipas tij, kjo rrugë shkurtonte në mënyrë shumë të ndjeshme distancën e Korçës, Bilishtit e Kolonjës me Tiranën. Gjatë mandatit të tij të dytë 4-vjeçar, u shtruan vetëm 3 kilometra rrugë të aksit Qukës-Qafë Plloçë.

Por, edhe gjatë dy mandateve të Rilindjes, rruga ende nuk ka përfunduar. Megjithëse është vetëm 40 kilometra i gjatë, projekti ka ndryshuar disa herë. Përgjatë 11 viteve, shtetarët kanë dhënë disa afate kur do të përfundojë. Në 2017, 2018, 2019 dhe aktualisht në 2020. Por, në terren, ka edhe shumë punime.

Në tetor 2016, kryeministri Edi Rama tha se “ky është një nga projektet e Saliut me probleme të mëdha inxhinierike”. Megjithatë, z.Rama nuk përmendi datën se kur do të përfundonte ky aks. Dy vite më vonë, në muajin janar 2018, ministrat Ahmetaj dhe Gjiknuri shkuan në këtë segment rrugor dhe “premtuan” se “rruga përfundon në vitin 2019. Projekte me shumë probleme, në terren shumë të vështirë”.

“Fiks Fare” siguroi një raport nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, ku thuhet se “kostoja e përgjithshme e vlerësuar e projektit është 152 milionë USD”. Por, ndryshimet e projekteve, kanë sjellë fryrjen e kostove në plot 73.6 milionë USD. Pra, më shumë se gjysma e vlerës së projektit fillestar. Në total, kjo rrugë do ti kushtojë shqiptarëve plot 225.6 milionë USD!

LOTI I; 22.6 mln USD më shumë se projekti fillestar!

Sipas KLSH-së, për lotin 1, janë realizuar 2 shtesa kontrate, janë miratuar 2 urdhër ndryshimi dhe janë në proces 2 urdhër ndryshimi të tjerë. Vlera e kontratës për lot 1, parashikohet të bëhet rreth 60.7 milionë USD, me një shtesë referuar kontratës bazë me vlerë rreth 22.6 milionë USD, ose 59 % më e lartë se parashikimi.

Gazetarët e “Fiks Fare” udhëtuan në kantierët e firmave që po kryejnë punime prej rreth 1 dekade. Një punonjës i firmës “Sintram Albavia”, e cila po kryen punime në lotin 1 tha se “me këto ritme, rruga do edhe 3 vjet të përfundojë”. Sipas tij, problemi nuk qëndron te firma, por te disbursimi i fondeve nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Problemi i vonesave, sipas tij, janë pagesat e pakryera. “Duhen lekë, pa lekë s’bëhen ato” thotë ai, ndërsa përfundon se “nëse jepen lekët, rruga përfundon për 6 muaj”.

KLSH thotë se nga verifikimi i punimeve të realizuara për lotin 1, rezulton se një segment me gjatësi rreth 5 km nuk kanë filluar akoma punimet e ndërtimit të rrugës. Ndërkohë, edhe banorët e zonës ankohen se rruga është në këtë gjendje për një periudhë shumë të gjatë. “Rruga na ka sjellë më shumë të këqija, pasi i mbushi tokat me gurë. E hapën njëherë kështu dhe asfalt nuk kanë hedhur” thotë një banor.

Për këto vonesa, Autoriteti Rrugor Shqiptar i tha Fiks Fare në një përgjigje se “vonesat kanë ardhur si pasojë e problematikës së projektit origjinal, por kompanitë kontraktore janë paguar për gjithë punimet e certifikuara”. Më tej, ARRSH thotë se në këto segmente kanë ndodhur disa shembje dhe se përgjatë gjithë gjurmës ka ndryshime të miratuar të projektit fillestar.

LOTI II; Probleme projektimi dhe 26 milionë USD më shumë…

Kontrolli i Lartë i Shtetit thotë se për lotin 2, janë miratuar 4 shtesa kontrate dhe pritet që vlera e kontratës të bëhet rreth 89.3 milionë USD. Pra, një shtesë kontratës bazë me vlerë rreth 26 milionë USD, ose 41.2 % më e lartë. Gazetarët e Fiks Fare kontaktuan me punonjës të firmës “Alb Building”, por askush nuk pranoi të jepte intervistë. Ata dhanë një informacion se punimet në këtë lot kanë ecur me ritme të shpejta. Sipas tyre, në këtë lot janë kryer rreth 80 % të punimeve, ndërkohë që shkelja është afati i mbarimit të këtij loti. Afati ka qenë në fillim të vitit 2019, ndërkohë që është shtyrë në vitin 2021. Vonesa konsiston se në muajt e dimrit, për shkak të lartësisë së madhe, nuk kryhen punime në këtë lot.

LEXO EDHE:  Rama "sulmon" LSI dhe PDIU/ "Patriot me çizme, prisni të shkruhet e zeza mbi të bardhë"

ARRSH thotë se, edhe në lotin 2, “ka pasur studim para përgatitjes së projektit, të cilat gjatë implementimit kanë konstatuar të mangëta”. Megjithatë, në këtë përgjigje, nuk jep asnjë afat përfundimtar se kur do të përfundojë i gjithë projekti.

Loti III; Gjysma e punës dhe kërkohen 25 milionë USD!

Gazetarët e Fiks Fare vëzhguan edhe lotin e 3 të kësaj rruge. Në Qafë Plloçë, ishte vendosur edhe një tabelë në fillim të punimeve. Mësohet se tabela është vendosur në janar të vitit 2016, datë e cila është fillimi i punimeve. Punimet për këtë lot duhet të përfundonin për 22 muaj. Dhe nëse do të llogarisim fillimin dhe këto muaj, rezultonte se në shator të vitit 2017, loti i 3 duhet të kishte përfunduar. Aktualisht, afati i punimeve për këtë lot ka përfundur, ndërkohë që punimet kanë ecur me ritme shumë të ngadalta.

KLSH thotë se për këtë lot janë akorduar 25 milionë USD. Por, firma private për ta përfunduar këtë lot ka kërkuar plot 50 milionë USD. Pra, 25 milionë euro më shumë! Aktualisht, punimet për këtë lot janë ndërprerë sepse nuk ka më financim, duke rrezikuar kështu përfundimin me sukses e të gjithë projektit të ndërtimit të rrugës Tiranë – Elbasan – Qukës – Qafë e Plloçë.

ARRSH, në përgjigjen që i ktheu redaksisë së Fiks Fare, thotë se punimet në këtë lot janë ndërprerë në gusht 2019 për arsye të mungesës së financimit. Sipas saj, studimi për zonën para se të kryhej tenderi ka qenë i mangët dhe deri në ndërprerjen e punimeve është realizuar 51% e tyre dhe se në këtë lot ka pasur disa rrëshkitje.

Bashkia Pogradec: Rruga përfundon pas 18 muajsh

Bashkia e Pogradecit është institucioni i vetëm që ka një afat se kur do të përfundojë rruga. Sipas zyrtarëve të kësaj bashkie, “punimet përfundojnë pas 1 viti apo 1 viti e gjysëm”. Ndërkohë, as firmat, por edhe ARRSH, nuk ka një afat se kur do të përfundojë. Nënkryetari i Bashkisë së Pogradecit thotë se nga ky projekt përfitojnë 3 Njësi Administrative, Velçan, Proptishit dhe Trebinjë, por gjithashtu edhe qyteti i Pogradecit. Sipas tij, në këto njësi jetojnë 15 deri në 20 mijë banorë që jetojnë në atë zonë.

Nënkryetari thotë se Bashkia e Pogradecit, kryesisht kryetari edhe prefekti, mbajnë kontakte me firmat dhe qeverinë. “Kemi inspektuar tunelet në këto akse, ka filluar asfaltimi i tyre. Po punohet në ura me hark dhe hekur. Kam përshtypjen thotë që këto vonesa kanë ndodhur për shkak të rrëshkitjeve herë pas here, në dy tri vende. Ato kanë dashur rikoncpektim të projektit. Aq sa më shpejt të përfundojë, aq më mirë është, pasi edhe bashkia ka edhe projekte me këto fshatra.

Kemi hartuar projekte të dy akseve që lidhen me këtë rrugë në Velçan dhe Trebinjë. Duhet të përfundojë e gjithë rruga që të fillojmë ne” tha nënkryetari./ Tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Shkon të mjekojë mishrat e dhëmbëve/ Dentisti i heq gjithë nervat

Publikuar

-

Nga

Shkon të mjekojë mishrat e dhëmbë/ Dentisti i heq gjithë nervat

Emisioni “Stop” këtë të hënë ka publikuar denoncimin e një qytetareje nga qyteti i Fierit, e cila nuk ka dashur të indentifikohet. Qytetarja shprehet se ka pasur një problem me dhëmbët dhe ka shkuar tek stomatologu Artan Canaj, për të trajtuar një situatë paradontoze.

Unë shkova me idenë se ai do më ndihmonte, se kisha një problem me mishrat e dhëmbëve. Unë kam shkuar me panoramex dhe ai filloi me ngordhjen e nervav të dhëmbëve, por unë kam pasur shqetësime dhe nuk më dha asnjë antibiotik. Më pas unë kam pasur një infeksion të plotë, mu shkaktua nga gabimi i mjekut Canaj me heqjen e nervave”, ka treguar qytetarja.

Sipas zonjës trajtimi ka zgjatur rreth 2 muaj dhe dentisti Canaj i ka hequr të gjithë nervat e 28 dhëmbëve. Një tjetër stomatologe shprehet se mjekimi që është bërë për zonjës ka qenë i gabuar dhe ndaj dhe i është shkaktuar infeksioni.

Ke ardhur dhe më ke thënë: po më dhëmbin. S’kam shumë kohë, që i kam hequr nevat dhe të ishin infektuar. I kam hequr vetëm të parët, që ishin me infeksion, që dukeshin, s’mbante më pilafi ujë. Kishte dhimbje shumë. Nuk e di shkakun fiks-fiks, por dhe ato kur dilnin, ishin me granuloma rreth e përqark, me gingiva.

Kanalet e patrajtuara deri në fund. Ka doktori faj, ka, ka fajet e tij, por nuk e di, çfarë ka dashur të arrijë ai me këtë lloj trajtimi, që i ka bërë pacientit, atë nuk e di. Por për paradontozë, e ka të shprehur vetëm në pjesën e sipërme, këtu. Por jo në pjesën e poshtme. E dashur, u ka hequr 28 dhëmbëve nervat. Urdhëro, janë 28 dhëmbë të hequr nervat”, shprehet dentistja.

“Stop” ka shkuar edhe dentisti Artan Canaj, i cili ka patur një sjellje agresive ndaj zonjës dhe grupit të xhirimit, duke thënë madje se zonja është sëmurë e nuk e njeh fare.

Gazetarja: Doktor si jeni?

Dentisti Artan Canaj: Dil jashtë! Dil jashtë, se këtu je në pronë! Jashtë, se të thyva brinjët!

LEXO EDHE:  Denoncimi në “Fiks Fare”/ 11 vjeçarin e zë porta e shkollës poshtë, shkolla e mohon si nxënës

LEXO EDHE:  Themeluar nga aktivistë të së majtës/ Rama sulmon 'Lëvizja për Universitetin'

Gazetarja: Një sekondë.

Canaj: Dil jashtë, hajde! (denoncueses) jashtë, se të thyej brinjët, ec! Ik mos të shoh më, se të griva!

Gazetarja: Qetësohuni vetëm pak, se nuk e kuptova këtë agresivitetin tuaj!

Canaj: Hajde shpirt! Fol, si është problemi!

Gazetarja: Ça problemi ka?

Canaj: Ça problemi ka ajo? As nuk e njoh fare. Nuk e njoh fare.

Gazetarja: Nuk ka qenë pacientja juaj?

Canaj: As dua t’ia di fare shpirt, nuk merrem me njërëz mendorë unë. Po të jemi privatisht bashkë, do thuash “paske të drejtë, o Tani, jo o doktor”

Gazetarja: Edhe nëqoftëse filmon, duhet të njohësh 2 palët!

Gazetarja: Patjetër! Prandaj kam ardhur.

Canaj: Atëhere ç’më vjen bashkë me atë?!

Gazetarja: Kam ardhur bashkë me atë. Si do të vija?

Canaj: Po leje mi zonjë, ulemi pimë kafe si të dojë shpirti jot. Unë jam shërbëtori jot.

Gazetarja: Ajo, a ishte pacientja juaj?

Canaj: Edhe njëherë pijmë kafe, këto lëri tani!

Gazetarja: Kam një ankesë nga zonja, që ka ardhur, ka bërë disa punime këtu.

Canaj: Po ç’merrem me zonjën tani! Të lutem shumë! Nuk merrem me zonjën unë. S’e njoh fare, troç. Edhe nëqoftë se e filmon, pijmë kafe, si të dojë qejfi, qysh, tek…

Gazetarja: Pa pirë kafe.

Canaj: Pijmë kafe! Flasim! Unë nuk merrem me njerëz, që pandemia ka bërë punën e vet.

Gazetarja: Mendoj, që do ishte më mirë të pranonit punimin, që keni bërë dhe pse e keni bërë?

Canaj: Nuk e njoh fare! Të lutem gazetare! Je shumë e nderuar në punën tënde fisnike.

Gazetarja: Paradontoza, si trajtohet doktor?

Canaj: Të lutem! Jam në punë, punën e ke të shenjtë. Mirupafshim!

Pasi kësaj ngjarje të pakëndëshme me doktorin Artan Canaj, ne biseduam me stomatologun kirurg Bashkim Murati, i cili shpjegon, se çfarë është paradontoza, e cila nuk kurohet me heqjen e nervit. Sipas Muratit, nervat e të gjithë dhëmbëve nuk mund të hiqen, pasi trajtimi jo korrekt, sjell infeksion dhe rëndon këtë patologji./tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare “zhvesh” ish-ambasadoren nga përfitimet diplomatike

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare “zhvesh” ish-ambasadoren nga përfitimet diplomatike

Ish ambasadorja e Kosovës në Hungari vijon të mbajë automjetin me targa diplomatike edhe pse nuk është më pjesë e trupit diplomatik.

Rreth dy vjet më parë Luljeta Vuniqi u largua nga ambasadore, por makinën me targa diplomatike vazhdoi ta përdorte deri sa Fiksi “trokiti” në derën e saj.

Ajo nuk pranoi të përgjigjej për targat e makinës të parkuar poshtë banesës së saj, por pas dy ditësh i zëvendësoi ato me targa normale.

Fiks Fare u interesua pranë Ministrisë së Jashtme të Kosovës. Paraprakisht gazetarët kishin njoftuar për problematikën ministren Meliza Haradinaj nëpërmjet një mesazhi. Këshilltari i saj kur takoi gazetarët pretendoi se nuk ishte në dijeni të këtij komunikimi dhe tha se do të vërë në dijeni ministren nëse dikush është i gatshëm të japë një intervistë lidhur me këtë problem. Ministrja jo vetëm që nuk pranoi të takonte gazetarët, por këshilltari urdhëroi rojet që të nxirrin jashtë godinës gazetarët pasi askush nuk do të prononcohej.

Gazetarët e Fiksit u penguan të raportonin edhe jashtë godinës. Ku rojet i nxorrën jashtë parkimit me pretendimin se kështu e kishin urdhërin.

LEXO EDHE:  Themeluar nga aktivistë të së majtës/ Rama sulmon ‘Lëvizja për Universitetin’

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon vëllain rus të Edi Ramës

Për këtë çështje Fiksi i dërgoi një kërkesë zyrtare Ambasadës së Kosovës në Hungari. Kjo e fundit u përgjigj menjëherë. Në të thuhej:

Ju pershëndesim, dhe ju informojmë, se të gjitha të dhënat që ju i kërkoni nga ne, i kemi dërguar në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Prishtinë, nëse keni intersim për këtë çështje, adresa e juaj mbetet, MPJD në Prishinë.
Por kjo e fundit, edhe pse u kontaktua me mesazh dhe ju dërgua shkresë në emalin zyrtar, nuk ka kthyer ende një përgjigje. E vetmja që duket se reagoi ishte Luljeta Vuniqi, ish ambasadorja, e cila, pasi Fiksi i “trokiti” në derë, nxitoi menjëherë që të hiqte targat diplomatike dhe t’i zëvendësonte me ato të Kosovës./ Tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Banda” e policëve ther dhe tenton të vrasë qytetarët, asnjë në burg!

Publikuar

-

Nga

“Banda” e policëve ther dhe tenton të vrasë qytetarët, asnjë në burg!

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së enjtes veprimet e një “bande” policore në Sarandë, anëtarët e së cilës therin dhe tentojnë të vrasin banorët. Për muaj me radhë, në qytetin bregdetar kanë ndodhur disa ngjarje kriminale, ku disa autorë janë pjesë e Policisë së Shtetit dhe Policisë së Burgjeve, ose kanë lidhje familjare me këta punonjës të ruajtjes së rendit. Por, deri në ditët e sotme, asnjë punonjës nuk është vënë nën akuzë, por vetëm shoqëruar dhe më pas janë lënë të lirë.

Disa ditë më parë, emisioni investigativ denoncoi një ngjarje kriminale të ndodhur në muajin qershor 2020. I dëmtuari Arjan Hoxha ankohej se një punonjës i policisë së burgjeve, Ilmi Limaj, e kishte qëlluar me qytën e pistoletës. Madje, më pas e kishte shtrirë përtokë duke i drejtuar edhe pistoletën. Limaj u ndihmua nga kunati i tij Beso Qorri dhe nga të afërm punonjës të policisë së Sarandës. Ngjarja e qershorit është arkivuar, pasi prokuroria nuk faktoi se ishte përdorur pistoletë, megjithëse ngjarja ishte në sytë e dhjetëra dëshmitarëve. Këta të fundit pranuan para gazetarëve të Fiks Fare se autori kishte përdorur armën e punës, duke vënë në rrezik dhjetëra klientë të lokalit.

Por, disa ditë pas publikimit të këtij investigimi, në redaksinë e Fiks Fare mbërriti një tjetër ankesë. Elida Papagjika ankohet se, të njëjtët
autorë të plagosjes dhe tentativës së vrasjes së Arjan Hoxhës, kanë plagosur dhe kanë tentuar të vrasin edhe vëllanë e saj. Ngjarja e dytë ka ndodhur në fund të muajit gusht 2020 në Sarandë, ku 5 persona kanë qëlluar me thikë Dino Majkon. Elida thotë se autorët veprojnë si bandë në Sarandë, pasi kanë lidhje të forta me strukturat e Policisë së Shtetit. Më tej pohon se ngjarja, megjithëse ka pasur kamera sigurie, nuk është zbardhur plotësisht.

Fiksi bisedoi edhe me të dëmtuarin, Dino Majko, i cili është plagosur me thikë nga kjo ngjarje. Ai pohon se ka pasur vetëm një debat të vogël dhe më pas është gjurmuar nga Beso Qorri, djali i tij, Ilmi Limaj dhe persona të tjerë. Por, pavarësisht se për ngjarjen ka prova filmike, prokuroria ende nuk ka asnjë person të arrestuar. Në videon që disponon Fiks Fare shikohen qartë veprimet e z.Beso Qorri, djalit të tij, të cilët qëllojnë në befasi Dino Majkon. Ata e ndjekin edhe brenda në lokal, ndërsa e qëllojnë edhe me thikë. Në ngjarje merr pjesë edhe punonjësi i Policisë së Burgjeve, Ilmi Limaj, i cili sipas denoncuesve, zhduk nga vendi i ngjarjes thikën.

LEXO EDHE:  Ish-ministri humb kontrollin/ Nuk përmbahet ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Themeluar nga aktivistë të së majtës/ Rama sulmon 'Lëvizja për Universitetin'

Por, pavarësisht se ngjarja ka ndodhur në fund të muajit gusht, prokuroria e Sarandës nuk ka asnjë person të arrestuar. Familja e Dino Majkos pretendon me të drejtë, duke u bazuar në pamjet filmike, se ngjarja është tentativë vrasje. Autorët i shkojnë të dëmtuarit në lokalin ku po pinte kafe dhe e qëllojnë me thikë. Policia e ka cilësuar ngjarjen si tentativë vrasje, duke bërë edhe referimet përkatëse. Ndërkohë, prokurori Ilir Hoxha ka bërë rikualifikimin e ngjarjes, duke lehtësuar autorët e dyshuar.

Në takim mes prokurorit dhe të dëmtuarit, prokurori Hoxha thotë se autorët janë liruar nga gjykata. Ai i sugjeron Dinos që mos të bëjë vetëgjyqësi, por nuk i jep asnjë shpresë se ngjarja do të zbardhet. Dhe deri më tani, kur kanë kaluar rreth 45 ditë nga ngjarja, askush nuk është nën akuzë apo i ndaluar. Këto veprime kanë ngritur dyshime te familja Majko se, ashtu si në rastin e parë, prokuroria po tenton të mbrojë autorët të cilët janë punonjës policie, apo familjarë të tyre./tch

LEXO TE PLOTE