LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Progres raporti i KE asnjë surprizë për Shqipërinë/ S’ka negociata pa Gjykatë Kushtetuese

6 Tetor 2020, 10:46, Aktualitet CNA
Progres raporti i KE asnjë surprizë për Shqipërinë/

Komisioni Europian pritet të prezantojë sot planin ekonomik të investimeve sa i takon vendeve të rajonit dhe Shqipërisë.
Bëhet me dije se progres raporti nuk ka asnjë surprizë për Shqipërinë.

Shqipëria ka 15 kushte për të plotësuar dhe në këndvështrimin e Komisionit Europian, vendi ynë ka 6 parakushte që ata konsiderojnë se duhen plotësuar, përpara se të hapen negociatat e anëtarësimit me BE.
Këto 6 parakushte kanë të bëjnë me Reformën Zgjedhore, Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë, ngritjen e organeve të drejtësisë në luftën me krimit, ligji për mediat dhe masat që janë marrë nga qeveria për uljen e emigracionit, si dhe me goditjen e aseteve që kanë të bëjnë me krimin e organizuar.

Komisioni Europian ka përshëndetur marrëveshjen e ?5 qershorit? si një përpjekje e të gjitha palëve për aprovimin e reformës zgjedhore, por zhvillimet politike së fundi kanë bërë që qëndrimi i KE të vihet në dyshim.

Mbetet i paqartë qëndrimi i Komisionit Europian në lidhje me ndryshimet që u bënë në Këshillin Politik, dhe se do të duhet një moment i dytë për një panoramë të qartë të qëndrimit të tij. Komisioni Europian është shprehur gjithashtu se Gjykata Kushtetuese duhet të ngrihet patjetër deri në dhjetor./CNA.al

Lajmet e fundit nga