Connect with Us

Edi Rama si armik i artistëve

Politikë

Edi Rama si armik i artistëve

Publikuar

-

“E solla me thonj të paprerë nga Parisi”, ishte batuta e ish-kryeministrit Fatos Nanos shumë vite më parë kur filloi një përplasje e tij me Ilir Metën, që mbështetej nga pas nga Edi Rama për të tentuar një përçarje të Partisë Socialiste, ashtu siç ndodhi më vonë.

“Një artist i dështuar dhe hajdut ikonash”, e quan ish-kryeministri Sali Berisha. Ka pasur edhe akuza të tjera, duke u quajtur “veprat e tij të artit” si zhgarravina.

Një bunker por edhe disa bojëra të hedhura mbi njëra tjetrën në copa letrash të punës si kryeministër, janë “arti” që bën Edi Rama, i cili në fakt është një sulm i pandalur ndaj artistëve shqiptarë.

Dje, me një vendim deri diku të drejtë, për mbylljen e disa lokaleve dhe bareve, ku abuzohet në fakt me masat e marra ndaj Covid-19, Edi Rama duke mos mundur ta kontrollojë situatën urdhëroi që artistët të mos këndojnë më pas orës 20:0. Kjo pas disa ngjarjeve që ndodhën në Sarandë, Vlorë, në bregun e detit, ku me qindra qytetarë futeshin në salla të mbyllura dhe organizoheshin festa.

Ndoshta kryeministri kishte të drejtë, sepse në rast pandemie ai duhet të mbajë përgjegjësi, dhe ministria e Shëndetësisë po ashtu duhet të marrë masat përkatëse, sepse në rast se nuk do të veprojnë, ata do të mbajnë përgjigjësi ligjore.

Dhë në këtë rast janë fiks te variant, “si ia dhe ujin gomarit”. Kjo është edhe sjellja që ka opozita shqiptare sot, por çështja qëndron diku tjetër.

Artistët prej gati pesë muajsh, janë pa punë. Kanë mundur të këndojnë në disa ambiente të hapura, ndoshta një javë ose dy, duke marrë diçka sa për të jetuar.

Por, a mund të mbajë dikush përgjegjësi për këta artistë, të cilët në pesë muaj nuk kanë mundur të marrin asnjë qindarkë. Qeveria shqiptare nuk iu ka dhënë asnjë lek.

Pretendohet se këta kanë lekë, se kanë kënduar, se marrin qindra milionë lekë nëpër dasma dhe festa familjare. Por, a e di dikush standartin e jetesës së tyre?

Por, si mund të lësh pa paguar një elitë, e cila është pjesa që i jep hare këtij populli dhe është relaksi i vërtetë i shqiptarëve. Por, në pesë muaj ata nuk kanë marë asnjë qindarkë.

LEXO EDHE:  Kryemadhi lëshon gojën për Ramën/ “Budalla, trupi pyll e mendja fyll”

Ndoshta Edi Rama është i drejtë në vendimin që merr, sepse situata e Covid-19 mund të jetë shqetësuese, por me mbylljen e aktivitetit të artistëve, kryeministri i vendit dhe qeveria duhet të paguajnë çdo qindarkë të munguar në xhepat e tyre.

Të gjithë artistët kanë heshtur, folën shumë pak.

Disa muaj më parë, kur qeveria dha paketën e parë ekonomike, më pas edhe të dytën, si ndihmë për biznesin. Por në të dyja rastet i përjashtoi dhe ata nuk thanë asnjë fjalë, me shpresën se do të vinte vera dhe do të punon e do të mund të jetonin më mirë. Por, vera erdhi dhe tani urdhëri u dha. Nuk ka më lokale hapur, ata nuk mund të këndojnë, nuk mund të punojnë. Edhe pse u përdorën gjatë pandemisë për të kënduar, për të mos lejuar njerëzit të dilnin jashtë, duke iu shërbyer kështu shumë shqiptarëve, qeveria i la ata në harresë.

Edi Rama duket se është hapur armik i artistëve. I kompleksuar me dështimet e tij si piktor, ai sot po sillet si një “kriminel” publik ndaj orkestralëve dhe muzikantëve shqiptarë.

Mund të mbyllen aktivitetet e biznesit, sepse ka raste si ky i pandemisë, ku qeveria ndërhyn në mbrojtje të interesit tët shumicës së qytetarëve, por paralel me këtë duhet të jenë edhe masat që qeveria duhet të marrë për të paguar çdo qindarkë të munguar ndaj artistëve.

Pra, nuk mund të mjaftohet me mbylljen e bareve dhe të mos lejojë këngëtarët të këndojnë. Por, nga ana tjetër këta duhet të kompensohen në mënyrën më të mirë të mundshme që ka qeveria.

Jo duke iu dhënë lëmoshë si ndihmë ekonomike për të future një copë bukë në gojë, por duke i kompensuar ashtu siç atyre iu takon për çdo kontribut dhe vlerë që kanë në skenën dhe kudo që ata punojnë, për të relaksuar shqiptarët në këto ditët pushimesh në kohë pandemie./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me ‘Lëvizjen për Ndryshim’

Publikuar

-

Nga

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me 'Lëvizjen për Ndryshim'

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku ka folur për situtën parazgjedhore.

Ai tha se partia e tij do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, por do të ketë një bashkëpunim taktik para elektoral me partinë e Jozefina Topallit.

“Unë dhe topalli nuk jemi kaq të mërzitu, ne jemi në komunikimin, kemi pasur takime dhe jemi përpjekur të arrijmë një rezultat, qëllimi ynë është i përbashkët, synimet e njëjtat por vendosëm që të kandidojmë me lista të veçanta.

Ne kemi një marrëveshje do të kemi një bashkëpunim taktik para elektoral, ku gjatë zgjedhjeve do të përpiqemi të mos i prishim punë njëri-tjetrit por ta mbështesim në qarqe sipas rastit”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Publikuar

-

Nga

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku mes të tjerave ka komenuar dhe deklaratat e fundit të presidentit Ilir Meta, i cili është shfaqur gjithnjë e më tepër i nervozuar lidhur me zhvillimet elektorale.

Patozi tha se Meta është njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve, por në fakt është më i axhituari.

 “Janë shenja të qarta të një nervozizmi ekstrem, unë nuk e kuptoj arsyen, në fakt e kuptoj, njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve është më i axhituari. Ai s’është në zgjedhje, gruaja e tij është, edhe Lulzim Basha është më i qetë. Pas Ilir Metës është më i nervozuar Sali Berisha. Këta duhet edhe të mësojnë nga politika, një njeri që shfaqet nervoz i tradhëton merakun që ata kanë lidhur me rezultatin e zgjedhjeve, të bëjnë edhe gjoja fundja. Por ne s’na intereson se ne kemi betejën tonë”, tha Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti i fuqishëm në Greqi/ Xhaçka: Shqipëria e gatshme të ndihmojë

Publikuar

-

Nga

Tërmeti i fuqishëm në Greqi/ Xhaçka: Shqipëria e gatshme të ndihmojë

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur sot Greqinë, lëkundjet e të cilit u ndien edhe në vendin tonë.

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, por fatmirësisht pa dëme në njerëz.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka përmes një postimi në rrjetet sociale.

Xhaçka shprehet se Shqipëria është në solidaritet të plotë me Greqinë, duke shtuar se Tirana është e gatshme që të ndihmojë, në rast se është nevoja.

LEXO EDHE:  Deklaratat “kinezçe” të “Komitetit”/ Ish-ministri i Shëndetësisë zbulon si po e fsheh qeveria situatën e Covid-19

LEXO EDHE:  Ahmetaj: Berisha nuk e kalon Vettingun!

“Solidaritet i plotë me # Greqinë! Zemrat dhe mendjet tona shkojnë te fqinjët tanë grekë në këtë moment të vështirë! 🙏

Shqipëria është gati të ndihmojë, nëse paraqitet nevoja.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE