LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kjo kurbë duhet të na alarmojë më shumë se ajo e Covid”/ Mjeku i njohur publikon shifrat e frikshme

7 Qershor 2020, 16:54, Lifestyle CNA
“Kjo kurbë duhet të na alarmojë më shumë se ajo e

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka publikuar një grafik ku tregohet ecuria e popullsisë shqiptare eri në vitin 2100 e cila pritet të arrijë në 1.1 milion banorë.

Dasho shkruan se kjo kubë duhet të na alarmojë më shumë se sa ajo e Covid-19, pasi po ti referohemi raportit vdekje/ lindje, Shqipëria ka 10,000 lindje më shumë se vdekje në vit.

?Ky është parashikimi për ecurinë e popullsisë shqiptare deri në vitin 2100 kur parashikohet të arrijmë rreth 1.1 milion banorë.

Nuk është pasojë e raportit vdekje/lindje, se sepse ende kemi rreth 10,000 lindje më shumë se ç’kemi vdekje në një vit.

Problem mbetet ikja, me rreth 15,000 persona që largohen çdo vit dhe krijojnë boshllëk në demografi.

Për mendimin tim, një kurbë që duhet të na alarmojë shumë më tepër se kurba e COVID-it…?/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga